Înfrângere la limită în primul meci acasă. ”U” – Poli: 0-1

8 sept. 2020 14:49:26

„Studenții” au fost depășiti, la limită, cu 1-0, de către ASU Politehnica Timișoara, într-un joc din cadrul etapei secunde al noului sezon din Liga 2. Oaspeții s-au impus pe Cluj Arena prin golul reușit de Sergiu Popovici în minutul 70.

Prima ocazie a partidei a fost consemnată de echipa de pe Bega în minutul 13, atunci când Muțiu a intervenit la o minge trimisă în careu de Axente. În continuare, jocul a fost unul concentrat la mijlocul terenului, ambele echipe oprind rapid atacurile adverse. Prima ocazie a Universității a venit în minutul 26, atunci când Dorin Goga a reluat plasat, din întoarcere, mingea trecând pe lângă stâlpul din stânga porții lui Borbei. Până la finalul primei reprize, același Dorin Goga a mai avut o șansă de a marca în minutul 43, însă șutul acestuia din lovitură liberă a fost respins de portarul timișorean.

Al doilea act a început cu un joc în care perioadele de control au fost împărțite. După minutul 55, ”U” a forțat deschiderea scorului, însă fazele construite în jurul careului advers nu au fost finalizate. În minutul 70, pe contraatac, ASU Poli a obținut o lovitură liberă la 25 de metri de poarta lui Muțiu. Sergiu Popovici a executat la vinclu, fără șansă pentru portarul nostru. Până la final, jucătorii Universității au forțat egalarea, însă Tamaș nu a reușit să marcheze în minutul 90.

Echipa de start a Universității în meciul cu ASU Politehnica Timișoara:

Muțiu, Neciu, Tamaș, Luchin, Mureșan, Ilieș, Filip, Novac, Negrean, Roskopf, Goga,

Au mai intrat:

Gavra, Golan, Mâneran, Inacio și Barbu

Antrenorul Universității, Adrian Falub, a declarat la finalul jocului: „Nu am avut viteză de joc, nu am avut o circulație bună a mingii împotriva unei echipe care s-a apărat bine, cu o densitate bună. Am primit un gol la singura lor ocazie, la acea lovitură liberă și noi nu am reușit să marcăm din situațiile pe care le-am avut. Am fost prea lenți în construcție. Gabi Tamaș este un exemplu de dăruire pentru echipă. Mulți jucători ar trebui să învețe de la el, să înțeleagă că ne trebuie spirit de sacrificiu pentru a câștiga meciul. Noi am schimbat mulți jucători, dar cred că avem un lot competitiv. Cu siguranță când vom fi la același nivel de pregătire, vom fi mai puternici. Ne gândim să câștigăm, să facem puncte. Jocul îl putem îmbunătăți, dar cel mai important e să facem puncte” a spus Adrian Falub.

Pentru ”U” urmează o deplasare în Crâng, pe terenul celor de la SCM Gloria Buzău.