Înfrângere la Miecurea Ciuc, după ce am condus la pauză. FK Csikszereda – ”U”: 3 – 1

14 sept. 2021 13:00:56

FC Universitatea Cluj a înregistrat al doilea eșec în campionat, tot în deplasare, la fel cum s-a întâmplat și la precedentul eșec de la Iași. Elevii lui Erik Lincar au pierdut cu 3-1 la Miercurea Ciuc, după ce au condus cu 1-0 la pauză.

Prima ocazie a partidei a venit în minutul 6. Gorcea a respins în corner o minge deviată spre propria poartă de Boiciuc. „Șepcile roșii” au replicat prin Ribeiro. În  minutul 16, lusitanul a rămas singur cu portarul, după o pasă greșită în defensiva celor de la Csikszereda, însă finalizarea acestuia a fost respinsă de Gyene. A doua șansă a „studenților” a venit în minutul 22. Blejdea s-a desprins în partea stângă și a șutat cu pământul pe colțul lung, însă balonul a trecut pe lângă poartă.

Golul a venit peste trei minute. Aflat în marginea din dreapta a careului, Gîț a centrat pe jos spre colțul opus, mingea găsindu-l demarcat pe Ribeiro. Mijlocașul portughez a finalizat în forță și a deschis scorul pe „Municipalul” din Miercurea Ciuc.

Gazdele au început în forță după pauză. Bărăbaș a restabilit egalitatea la trei minute de la reluarea jocului. Blejdea a fost cel care a oferit replica Universității Cluj în minutul 56. Extrema lui ”U” a pătruns în careu din partea stângă și a șutat la colțul lung cu efect, însă pe lângă poartă. Jebari a înscris pentru 2-1 în minutul 61. Jucătorul marocan a primit o minge de la Gal-Andrezly, a trecut de Mitrea și a șutat pe lângă piciorul lui Gorcea. Intrat pe parcursul reprizei secunde, Hofman a centrat pe colțul lung, iar Pîrvulescu a reluat din alunecare în bară. Gazdele au închis tabela în minutul 85 prin Jelena. În urma acestui rezultat, ”U” rămâne în primele cinci echipe din clasament și va primi vizita celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, luni (20 septembrie), de la ora 16:00. Partida se va disputa la Bistrița.

Echipa de start: Gorcea – Gîț, Gugu, Vomir, Mitrea – Dican (Balgiu din min. 63), Ribeiro (Voinea din min. 80) – Ciobanu (Hofman din min. 66), Haită, Blejdea (Pîrvulescu din min. 66) – Boiciuc.

Rezerve neutilizate: Miclea, Taub, Moraru, Alarcon, Tescan.