Învingem liderul Superligii pe Cluj Arena. ”U” - Farul 2-0

Învingem liderul Superligii pe Cluj Arena. ”U” - Farul 2-0

3 mar. 2023 22:20:33

”U” a trecut de liderul Superligii, Farul Constanța, în ultima apariție pe Cluj Arena în sezonul regular. „Studenții” s-au impus cu 2-0 la capătul unui joc dominat.

Încă din primele minute am început să punem probleme defensivei constănțenilor și întâia ocazie notabilă a venit după centrarea lui Oancea din flancul drept (min. 8), Thiam ajungând să șteargă balonul și Zé Gomes nu s-a sincronizat bine din câțiva metri pentru a deschide scorul. Au urmat ocazii consecutive pentru Thiam (minutele 9 și 14), apoi după o acțiune colectivă Chipciu i-a pasat lui Bic, cel din urmă centrând în careu pentru șutul lui Remacle (min. 18), dar Aioani a reușit să pareze.

Jocul a avut nevoie și de intervenția VAR-ului, după ce balonul l-a lovit în mână pe Artean la o reluare cu capul a lui Bic în apropierea jucătorului de la Farul. Arbitrul Cătălin Popa a dictat penalty în favoarea echipei noastre, dar Thiam nu a reușit să transforme oportunitatea și rămânea 0-0, la câteva minute după aceea Nistor părăsind accidentat terenul, în locul lui apărând Filip.

Golul avea să vină apoi în minutul 39, când Zé Gomes a șutat la poarta lui Aioani, goalkeeper-ul oaspeților a respins, dar mingea a ajuns la Bic și cu o execuție în forță scorul devenea 1-0. Finalul reprizei ne-a adus alte două ocazii, Thiam și Remacle punându-l la treabă pe Aioani, dar situația de pe tabelă nu s-a schimbat.

Revenirea de la cabine a însemnat formarea unor oportunități pe atac și pentru Farul, golul venind însă tot din partea noastră. La o greșeală mare în defensiva marinarilor, Remacle a fost pe fază și a profitat, învingând portarul advers și se făcea 2-0 în minutul 58.

Pressing-ul continuu al echipei noastre a pus probleme Farului în încercarea unui gol de onoare și vizitatorii au ajuns rar în apropierea careului nostru, până la final rezultatul rămânând neschimbat și am obținut alte trei puncte mari.

Rezultatul cu Farul ne urcă pe poziția a 8-a în clasament la începutul etapei a 29-a. Ultima rundă din sezonul regular ne găsește pe terenul rivalei CFR Cluj, luni (13 martie) de la ora 20:30.

FC Universitatea Cluj - Farul Constanța 2-0 (1-0)

Echipa de start: Gorcea – Oancea, Pițian, Miron, Simion (Romario Pires, din min. 83), Chipciu - Bic, Remacle, Nistor (Filip, din min. 33) - Zé Gomes (Stoica, din min. 64), Thiam (Ispas, din min. 83).

Rezerve neutilizate: Iliev - Ilie, Goranov, Haită, Bălan.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii