”U” - Chindia 2-0. Victoria care ne asigură locul în Superligă

”U” - Chindia 2-0. Victoria care ne asigură locul în Superligă

14 mai 2023 19:52:55

Ultima apariție a sezonului pe Cluj Arena ne-a adus o victorie la două goluri în fața Chindiei Târgoviște, rezultatul fiind suficient pentru a ne securiza locul în Superligă și pentru sezonul viitor.

Oaspeții au fost mai activi în atac în primele minute și au semnat câteva ocazii importante, primul moment cu adevărat periculos pentru echipa noastră venind în minutul 30 prin Remacle. Același mijlocaș avea să fie precis peste alte cinci minute și deschidea scorul pe Cluj Arena, printr-o execuție cu dreptul de la marginea careului.

Până la pauză, Chipciu a semnat o nouă oportunitate de gol pentru ”U”, dar portarul dâmbovițenilor a fost la post și s-a intrat cu 1-0 la vestiare.

În debutul părții secunde a venit rândul Chindiei să dețină posesia, dar fără să aibă consistență în atac și orice dubiu avea să fie încheiat prin reușita lui Nistor, din minutul 65, prin care s-a făcut 2-0. Bic a avut o ultimă oportunitate pentru echipa noastră cu 10 minute până la încheierea partidei, pentru ca târgoviștenii să fie cei care au închis seria ocaziilor de poartă.

Victoria cu 2-0 asigură locul Universității Cluj și în viitorul sezon al Superligii. Echipa noastră are 30 de puncte în play-out și se pregătește de o dublă la Sibiu, mai întâi în ultima etapă a campionatului împotriva lui FC Hermannstadt (20 mai, ora 14:45), iar apoi pentru finala Cupei României (24 mai, ora 20:30) contra lui Sepsi OSK.

FC Universitatea Cluj - Chindia Târgoviște 2-0 (1-0)

Echipa de start: Gorcea - Martic, Pițian, Miron, Chipciu - Tescan (Oancea, din min. 64), Simion, Remacle (Romario Pires, din min. 75), Bic - Thiam (Zé Gomes, din min. 75), Nistor (Filip, din min. 86).

Rezerve neutilizate: lliev - Goranov, Ilie, Stoica, Bălan.

Director tehnic: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii