”U” –UTA 1-0. Calificare în finala Cupei României!

”U” –UTA 1-0. Calificare în finala Cupei României!

29 apr. 2023 16:00:32

O seară superbă pe Cluj Arena, atât în teren, cât și în tribune, ne-a ajutat să trecem de UTA Arad în semifinalele Cupei României (1-0) și să jucăm, după 8 ani, o nouă finală cu trofeul pe masă. ”U” se va duela în ultimul act cu Sepsi OSK, pe 24 mai, la Sibiu.

Întâlnirea de pe Cluj Arena a început cu duel la distanță între cele două galerii, care au făcut o atmosferă demnă de un meci mare și cu o miză importantă. UTA a fost echipa dispusă să consume mai multă energie în primele minute și a “deschis balul” cu o ocazie al lui Otele.

Arădenii au reușit să deschidă scorul prin Postolachi, dar, în urma analizei VAR, reușita a fost anulată pe motiv de fault asupra lui Miron. Momentul a început să ofere încredere jucătorilor noștri, care, treptat, s-au apropiat de poarta celor de la UTA. Remacle a semnat prima ocazie importantă a “studenților”, cu un șut care a trecut puțin pe lângă poartă (27).

A fost nevoie de o nouă intervenție din cabina VAR la un fault în careu asupra aceluiași Remacle. Nistor și-a asumat responsabilitatea și înschis din penalty (41). Situația nu s-a schimbat până la pauză, astfel că echipa noastră a intrat în avantaj la vestiare.

Partea secundă a adus multiple șanse pentru UTA, dar Gorcea a intervenit salvator când aveam nevoie de sprijinul său, paradele din minutele 53 și 73 fiind și cele mai importante. Nistor (81) a avut ocazia de a majora scorul în favoarea lui ”U”, dar balonul a trecut pe lângă poarta adversă.

Sa terminat, până la urmă, 1-0, iar fluierul final ne-a dus în finala Cupei României după o pauză de 8 ani. Duelul pentru trofeu va avea loc pe 24 mai la Sibiu, în fața lui Sepsi OSK.

Următorul meci pentru echipa noastră va fi luni, 1 mai, când, de la ora 15:00, primim vizita lui FC Voluntari în etapa a 6-a a play-out-ului Superligii.

FC Universitatea Cluj - UTA Arad 1-0 (1-0)

Echipa de start: Gorcea - Oancea, Martic (Pițian, 75), Miron, Goranov (Filip, 71) - Bic, Simion - Chipciu, Remacle (Ilie, 71), Nistor - Thiam.

Rezerve neutilizate: Iliev - Tescan, Hofman, Bălan, Trif, Horșia.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Rezumat FC Universitatea Cluj - UTA Arad 1-0:

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
ShopManager U Cluj

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii