AFK Csikszereda, un test important în cursa pentru play-off

25 nov. 2020 16:08:19

Pentru ”U” urmează al treilea joc consecutiv departe de casă. De această dată destinația este Miercurea Ciuc. Băieții lui Costel Enache vor înfrunta AFK Csikszereda, joi, de la ora 16:30.

Echipa noastră vine după o perioadă dificilă, tradusă prin cele două eșecuri suferite la Reșița (1-2) și în fața Rapidului (0-1), pe fondul celor trei săptămâni de pauză forțată cauzată de infectările cu noul coronavirus. Amânarea partidei cu Ripensia, din etapa a 13-a, le-a oferit șansa jucătorilor să regleze aspectele jocului, legând mai multe zile de antrenamente. Meciul cu AFK Csikszereda este testul ce poate demonstra că alb-negrii pot reveni pe o pantă asecendentă.

Adversarul nostru de joi ocupă locul 13 în clasament, având 12 meciuri disputate. Cele 16 puncte acumulate de Csikszereda vin ca urmare a celor patru victorii și a celor patru rezultate de egalitate înregistrate până în acest moment. În ultimele cinci partide jucate, echipa din Miercurea Ciuc a câștigat cu Gloria Buzău (1-0) și Concordia Chiajna (1-0) și a remizat cu Turris (0-0), Pandurii Târgu Jiu (1-1) și CS Mioveni (1-1).

Până acum, cele două formații s-au întâlnit o singură dată. În turul sezonului trecut, ”U” a obținut un punct la Miercurea Ciuc. Gazdele au deschis scorul în minutul 65 prin Magyari. În minutul 76, la o lovitură de colț, Artur Crăciun a înscris pentru 1-1.

Antrenorul nostru, Costel Enache, a prefațat pentru fcucluj.ro partida de joi:

„FK Csikszereda este o echipă omogenă, o echipă agresivă și bine organizată. E o echipă cu rezultate fluctuante în utlima perioadă, dar ei par preocupați de joc, au o atitudine foarte bună și stau foarte bine în ceea ce privește agresivitatea în teren, în sensul pozitiv al cuvântului.

Suntem deja cu mulți pași greșiți și nu mai e cazul de încă unul sub nicio formă. Se aglomerează programul. Jucăm joi, apoi duminică în Cupă la Huși. Miercuri avem restanța cu Farul. Programul e încărcat, terenurile vor fi mai grele, dar nu avem timp de plâns. Trebuie să găsim soluții, cei care suntem încă apți”, a declarat Costel Enache.

În tabăra noastră, indisponibili la ora jocului vor fi Gabriel Tamaș, Robert Neciu și Alex Pop, toți trei accidentați.

Partida de joi va fi condusă de la centru de Călin Iulian (Ștefănești), asistat de tușierii Marin Nicușor (Suseni) și Vlase Daniel (Galați).