Al doilea test al iernii, al doilea 5-0

20 ian. 2021 15:24:37

„Studenții” au început cu un succes categoric seria meciurilor de pregătire din cantonamentul de la Mogoșoaia. Băieții lui Costel Enache au trecut cu 5-0 de CS Tunari, echipă din seria a patra a Ligii a III-a.  Rezultatul de astăzi consemenază a doua victoria a Universității în intersezon, după jocul cu Unirea Ungheni, câștigat tot cu 5-0.

Antrenorul nostru a aliniat următoarea formație de start: Gorcea, Telcean, Tamaș, Luchin, Berci, Atska, Negrean, Sburlea (junior provenind ACS Kids Tâmpa Brașov), Pîrvulescu, Gavra, Ștefănescu.

Alb-negrii au început tare din start și au deschis scorul încă din minutul 6. Tudor Telcean s-a înălțat la o lovitură de colț și l-a învins pe goalkeeper-ul ilfovenilor. ”U” a continuat cu un forcing ofensiv ce s-a concretizat pe tabelă în minutul 24. Cristian Gavra a transformat o lovitură de la 11 metri și a adus scorul la 2-0. La mijlocul reprizei, locul lui Andrei Gorcea a fost luat de titularul pe post în prima jumătate a sezonului, Vlad Muțiu, iar Gabi Tamaș a fost înlocuit cu Matei Moraru pe secvențele de final ale primei părți.

A doua parte a început cu o garnitură complet diferită: Muțiu, Rus, Dican, Taub, Filip, Ribeiro, Meșter, Golan, Pop, Chacana.

Decarul Universității, Idan Golan, a majorat diferența la 3-0 în prima parte a reprizei secunde. La o distanță de câteva minute, portughezul Sergio Ribeiro a fructificat o șansă și a înscris în poarta celor de la CS Tunari. Scorul final a fost stabilit de același Idan Golan, care a reușit dubla de la punctul cu var.

Costel Enache este mulțumit de evoluția elevilor săi: „A fost un meci normal de pregătire, nu am urmărit un rezultat anume. Ne dorim să ne recăpătăm ritmul de joc, să punem în aplicare ideile pe care le exersăm în antrenament. E o metodă foarte bună de a combina pregătirea, iar acesta a fost și scopul principal, să căutăm un mijloc de antrenament cât mai aproape de joc, iar jocul în sine este o metodă chiar foarte bună. Nu am ținut la rezultat. Suntem în proces de pregătire. Ne așezăm în ordine și să sperăm că găsim soluțiile cele mai bune, dar a fost un test util pentru jucătorii noștri. Sunt mulțumit. Cu partida de azi ne-am atins obiectivul de pregătire” a spus antrenorul Universității pentru fcucluj.ro

• SCM Zalău (Liga 3, seria 10, locul 1): 3 februarie;
  • Unirea Dej (Liga 3, seria 9, locul 1): 13 februarie.

Prima partidă oficială a anului pentru echipa noastră va fi duelul din optimile Cupei României cu UTA Arad.