Alex Pop, gol de trei puncte cu FC U Craiova 1948

13 mar. 2021 13:03:32

FC Universitatea Cluj rămâne în cărțile pentru a prinde play-off-ul ligii secunde, după ce „studenții” au trecut cu 1-0 de FC U Craiova 1948. Unicul gol al partidei a fost reușit de Alex Pop în minutul 70.

Puse în fața unui joc cu o miză foarte importantă, ambele echipe au început cu un joc tacticizat, fără ruperi de ritm sau acțiuni riscante. Prima ocazie a venit în minutul 4. Huyghebaert a trimis un șut lobat ce a atins transversala porții lui Muțiu. Telcean a fost primul jucător al „Șepcilor Roșii” ce a amenințat poarta lui Popa, însă mingea fundașului nostru a trecut peste transversală.

Băieții lui Costel Enache au fost cei care au căutat să construiască departe de propria poartă și să pună în practică un joc de posesie. Ambele linii de fund au fost greu de surprins în prima repriză. Pîrvulescu și-a încercat norocul cu un șut din lateral, mingea trecând peste poartă, iar de partea cealaltă, Gîț a trimis direct în brațele lui Muțiu cu cinci minute înainte de finalul primei părți.

Al doilea act a început în aceeași notă. Echipele au început să fie mai incisive și mai deschise după un sfert de oră. Șutul lui Pîrvulescu a fost deviat, iar mingea a fost reținută de Robert Popa. Oltenii și-au trecut în cont două șanse prin Cristea și Negru, însă Muțiu a intervenit sigur în ambele situații. Prima schimbare făcută de Costel Enahce s-a dovedit a fi cheia succesului „studenților”. Intrat în locul lui Idan Golan, Alex Pop a marcat în minutul 70 cu un șut superb din afara careului mare. Pe final, Negrean și Alex Pop au scăpat pe contraatac, însă serviciul mijlocașului nostru a fost prea puternic pentru a fi ajuns de cel care a înscris golul decisiv.

Antrenorul secund al Universității, Cătălin Munteanu, a tras câteva concluzii după meci: „Toată lumea e bucuroasă, băieții s-au descătușat. Clasamentul spune că suntem pe locul trei, eu zic că pe locul 1 puteam fi cu punctele câștigate la Turris. E meritul băieților. Știam că vom întâlni un adversar puternic, unul dintre cei mai buni din campionat. Eu zic că strategia noastră a dat roade. Băieții s-au concentrat la maxim și au făcut un joc bun. Exact ce am planificat înainte, asta s-a întâmplat la meci. S-a văzut descătușarea după joc. În ultimul timp, rezultatele nu au fost cum doream noi și așteptam o victorie, ceea ce pentru noi este cel mai important. Avem două săptămâni la dispoziție să pregătim meciul cu Petrolul. Acum băieții au câteva zile libere, iar apoi ne vom întoarce la muncă, pentru că încă nu am terminat.

Acasă, în fața unor bine cotate, reușim să facem meciuri bune. Trebuie să menținem această motivație în fața oricărui adversar, nu doar în fața celor mai bine cotați. Trebuie să mergem mai departe, să trecemde acestă victorie și să ne concentrăm la maxim pentru următorul meci, pentru că este decisiv și este încă o finală”, a declarat Cătălin Munteanu.

Alex Pop: „Mă bucur că am reușit să câștigăm, asta e cel mai important, să ne menținem în lupta pentru play-off”

Vezi pe U Cluj TV ce a declarat marcatorul unicului gol al duelului de aseară.

Următorul joc al Universității va avea loc peste două săptămâni, în compania celor de la Petrolul Ploiești, Partida din etapa a 21-a se va disputa pe Cluj Arena.