Aniversare sărbătorită cu victorie în Ghencea. „Studenții” se întorc victorioși la Cluj.

Aniversare sărbătorită cu victorie în Ghencea. „Studenții” se întorc victorioși la Cluj.

23 nov. 2021 23:22:20

”U”  sărbătorește aniversarea celor 102 ani de la înființare cu o victorie importantă în Ghencea. Clujenii au trecut cu scorul 1-0 de CSA Steaua, după golul marcat de Hofman în minutul 72, steliștii fiind la prima înfrângere în confruntările de pe teren propriu din acest sezon. Erik Lincar câștigă pe terenul unde s-a format ca jucător și aduce formația noastră înapoi pe locul 2 în clasament.

„Studenții” au luat cu asalt bucureștenii încă de la fluierul de start, prima ocazie de gol fiind a lui Haită, care lovește transversala cu un șut din 16 metri în minutul 6. Ribeiro reușește să preia mingea din drop în minutul 9, dar trimite balonul peste poarta lui Bălbărău. Bucureștenii au avut prima mare ocazie prin Buhăescu în minutul 16 care a bătut direct în zid o lovitură de la 23 de metri.

Cea mai mare ocazie a bucureștenilor a venit în minutul 28 după ce Beța a reluat mingea cu capul din 5 metri, dar trimite balonul peste poarta lui Gorcea. Cea de-a doua repriză a început mai slab, primele intervenții fiind ale steliștilor în minutele 54 și 57 prin Buhăescu care reușește să trimită balonul pe poarta lui Gorcea, dar respinge fără probleme portarul echipei noastre.

Albert Hofman reușește să înscrie pentru echipa noastră în minutul 72, după centrarea decisivă a lui Blejdea în fața porții. Singura intervenție majoră până la finalul partidei a fost șutul de la 30 de metri al lui Ștefan Pacionel, însă Gorcea reușește să respingă în lateral menținând astfel avantajul Universității.

La sfârșitul partidei, ”U” Cluj revine pe locul 2 în clasament cu 33 de puncte pe tabelă, la peste 2 puncte față de FC Hermannstadt și la 6 puncte sub Petrolul. Universitatea va primi vizita celor de la Astra Giurgiu în următoarea etapă, fluierul de start fiind dat pe Cluj Arena, marți, 30 noiembrie, la ora 17:30.

Erik Lincar la finalul poartidei cu Steaua: „Ne bucurăm foarte mult de victorie. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ și să fim concentrați și în meciul cu Astra ca să luăm cele 3 puncte, acestea fiind foarte importante. În același timp, țin să precizez, că astăzi clubul împlinește 102 ani și le mulțumesc băieților că le-au făcut un cadou superb tuturor suporterilor acestei echipe minunate din Ardeal.”

Echipa de start: Gorcea, Alarcon, Gugu (cpt.), Dican, Mitrea, Balgiu, Ribeiro (Tescan 65′), Hofman (M. Ciobanu 84′), Haită (Acolatse 79′), Nic. Pîrvulescu (Blejdea 46′), Boiciuc (Rob. Răducanu 84′)

Rezerve neutilizate: Micle, Gîț, Taub, Vomir

Antrenor: Erik Lincar

Postat în Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii