AVANCRONICA | Căutăm prima victorie din ultimii 15 ani contra lui FCSB

AVANCRONICA | Căutăm prima victorie din ultimii 15 ani contra lui FCSB

29 oct. 2022 12:25:41

”U” începe returul sezonului regular al Superligii cu un duel pe teren propriu în fața FCSB-ului, meciul de luni, 31 octombrie, fiind cel care o să închidă runda cu numărul 16. „Studenții” au cu această ocazie al treilea joc consecutiv în fața propriilor fani indiferent de competiție.

Precedenta întâlnire cu FCSB s-a încheiat la egalitate, 1-1 pe Arena Națională, pentru echipa noastră reușind să marcheze atunci Adrian Bălan. Rezultatul a oprit o serie de 14 înfrângeri consecutive în fața bucureștenilor.

Ultima dată când am reușit să câștigăm cu această echipă a fost în 2007, pe când denumirea adversarilor era Steaua București, atunci pe vechiul „Ion Moina” marcând Nemanja Jovanovic și Dorin Goga pentru ”U” în succesul cu 2-1.

Adversarii noștri traversează o perioadă foarte bună în campionat și au urcat pe loc de play-off după patru victorii la rând, având 20 de puncte (5 victorii, 5 remize, 3 înfrângeri). Echipa noastră vine după două eșecuri consecutive și am încheiat turul sezonului regular pe loc direct retrogradabil, cu un total de 14 puncte (3 victorii, 5 remize, 7 înfrângeri).

Eugen Neagoe a participat la conferința de presă premergătoare meciului, declarând următoarele pentru început:

„Știm că jucăm în compania unei formații puternice, una dintre cele mai puternice din campionatul nostru. FCSB-ul are jucători de mare calitate și foarte tineri. Nu va fi deloc un joc ușor pentru noi, dar nici pentru ei nu va fi ușor. Va trebui să muncească foarte mult la partida de luni seara. Sigur, mi-aș dori să câștigăm pentru că sunt foarte importante cele trei puncte pentru noi. În același timp mi-aș dori să facem un joc frumos și acele puncte să fie meritate și, mă repet, mi-aș dori să nu mai fie greșeli de arbitraj.”

FCSB traversează o perioadă bună în campionat, însă antrenorul echipei noastre își dorește să întrerupă seria oponenților:

„Și dacă și-au găsit cadența, pot să o piardă luni seara și îmi doresc acest lucru. Vreau ca suporterii noștri să fie mândri de noi, de modul cum arătăm la fiecare joc. Îmi doresc să câștigăm nu doar pentru că jucăm împotriva FCSB-ului, ci pentru că sunt foarte importante cele trei puncte. Așa vom proceda la fiecare joc. Ei sunt într-o formă destul de bună în campionat, au reușit să câștige ultimele jocuri, dar asta nu înseamnă nimic astăzi și vom vedea luni cum se vor prezenta chiar dacă și-au odihnit câțiva jucători în meciul cu Anderlecht. Și CFR Cluj și-a menajat jucătorii în Cupă și au reușit apoi să câștige cu noi în campionat din acea greșeală cu al doilea gol din penalty. N-a fost nicio diferență, ba dimpotrivă, jucătorii noștri au arătat destul de bine și fizic și sunt convins că așa vor sta lucrurile și luni seara.”

Tehnicianul mizează pe experiența jucătorilor, care după spusele lui trebuie să fie decisivă cu FCSB:

„Trebuie să fie decisivă. Am mare încredere în băieți și le-am spus acest lucru. Fiindcă sunt jucători de calitate, cu experiență mare, trebuie să eliminăm acele momente pe care nu ni le dorim, acele greșeli pe care le facem în timpul jocului și atunci totul o să fie în regulă.”

La final antrenorul a amintit și problemele de lot:

„Avem ceva probleme de lot. Vom vedea duminică cum vor sta lucrurile și aici mă refer la Remacle, pentru că ieri nu s-a antrenat, a fost puțin răcit, bine că nu are Covid. Purece a revenit și el în lot, astăzi s-a antrenat normal. Ambii vor face parte din lot dacă și zilele viitoare se vor antrena bine. Fulop are semne pe picior, mă bucur că nu s-a întâmplat nimic grav cu el, putea să se aleagă cu o accidentare destul de serioasă. Este bine, se antrenează normal. Din păcate pe Ely Fernandes nu ne vom putea baza. Sperăm ca în meciul de la Craiova să-l avem și pe el și după aceea și pe Romeo.”

Alexandru Chipciu a participat și el la conferința de presă, adăugând:

„Cum a zis și Mister, va fi un meci greu. FCSB este o echipă de calitate în fotbalul românesc. Dacă ar fi să fac o comparație, o să fie un joc diferit față de cel cu CFR Cluj. Dacă CFR nu propune un joc ofensiv asemănător cu cel al FCSB-ului, ei sunt obișnuiți să atace mereu și neglijează într-adevăr apărarea, dar au calitate în atac. Am văzut și cu Anderlecht un joc bun din punctul meu de vedere. Trebuie să fim concentrați, să nu mai facem greșeli, pentru că am făcut greșeli de la începutul campionatului până acum și să obținem maximul din fiecare acțiune. Vom avea un avantaj mare că jucăm din nou pe Cluj Arena cu stadionul aproape plin și cred că s-a văzut asta și în derby-urile cu CFR. Din punctul meu de vedere nu a fost o diferență așa mare între noi și ei strict ca joc, chiar dacă diferența de buget este enormă. Asta numai datorită suporterilor, pentru că pun presiune și ne ajută foarte mult. Până acum am jucat la Mediaș și n-am avut aportul lor și a fost un minus din acest punct de vedere. Clar ne trebuie victoria, cum le trebuie și lor. Noi suntem în partea de jos a clasamentului, iar ei vor să intre în play-off. Va fi un meci interesant.”

Întrebat cât de rău îi pare că nu a jucat în derby-urile cu CFR, el a răspuns:

„Dacă eram Haaland și schimbam soarta meciului, dădeam trei goluri, era o pierdere și aveam regrete mai mari. Nu cred că era o mare diferență dacă jucam în aceste meciuri. În același timp mi-am și setat în gând de la început că n-o să pot juca împotriva lor. M-am obișnuit cu ideea. Am fost la ambele meciuri și acestea sunt cele mai frumoase, cu mulți suporteri, mai ales că e și derby-ul orașului și îți dădea niște trăiri mult mai puternice.”

Jucătorul crede că nu este nevoie de motivație în plus pentru asemenea dueluri tari:

„Pentru noi e foarte bine. Mie nu îmi e frică de meciurile acestea cu FCSB sau CFR, cât mi-e frică de un meci pe care îl tratezi crezând că va fi foarte ușor. Dacă stau să mă gândesc, în această ediție de campionat valorile sunt foarte apropiate. N-am văzut o diferență atât de mare între o echipă de pe primele locuri și una din subsolul clasamentului. Chiar vedeam un comentariu în care se spunea că anii trecuți de exemplu FCSB venea după un meci în Europa și în campionat bătea cu 3 sau 4 la 0. Anul acesta nu s-a întâmplat la fel. Și noi prin două victorii sperăm la play-off, așa că e o nebunie clasamentul. În meciurile astea nu mai ai nevoie să te montezi, mai ales dacă ai fanii alături. O să simți adrenalina imediat cum ieși pe teren. Am simțit-o eu din postura de spectator în meciul cu CFR după atâția ani în teren, așa că e un lucru pozitiv pentru noi.”

Partida dintre Universitatea Cluj și FCSB va avea loc luni, 31 octombrie, începând cu ora 21:00 și o să fie transmisă pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport.

Postat în Fotbal Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii