AVANCRONICA | Duel de tradiție, la București, împotriva lui Dinamo

AVANCRONICA | Duel de tradiție, la București, împotriva lui Dinamo

10 dec. 2023 12:15:33

După o serie de trei victorii consecutive, „studenții” vor avea parte de ultima deplasare departe de Cluj-Napoca în acest an. ”U” merge la București pentru un duel de tradiție cu Dinamo. Partida din cadrul etapei a 19-a a Superligii va avea loc pe 11 decembrie, de la ora 20:45.

Alb-roșii, fără victorie din august

Dinamoviștii nu au câștigat un meci oficial din finalul lunii august. Atunci, gruparea antrenată până recent de Ovidiu Burcă a trecut de Metaloglobus în Cupa României cu 2-1 și a obținut calificarea în faza grupelor.

În Superliga, „câinii roșii” au două victorii în 18 etape, patru remize și 12 înfrângeri. Formația din Capitală are astfel zece puncte, care îi plasează pe locul 15 în clasament. În ceea ce privește golurile marcate și primite, „alb-roșii” au marcat de 10 ori și au încasat 30 de goluri până acum.

Schimbarea pe banca tehnică

Parcursul din ultimele luni a adus schimbarea lui Ovidiu Burcă, antrenorul care a reușit să o promoveze pe Dinamo în urma barajului cu FC Argeș, cu Zeljko Kopic. Alături de croat în postura de tehnician, alb-roșii au pierdut în campionat la Sfântu Gheorghe (1-2) și au remizat cu Oțelul Galați, 3-3 în Cupa României.

Acea remiză cu Oțelul a adus o revenire de la 1-3 pentru Dinamo, dar rezultatul final a consemnat eliminarea bucureștenilor din Cupă. Înainte de partida cu formația gălățeană, Dinamo nu reușise să marcheze mai mult de două goluri de aproape patru luni. Pe 19 august, bucureștenii câștigau cu 3-2 la Voluntari.

Precedentul duel cu Dinamo gazdă ne-a adus promovarea în Superligă

Seria excelentă din deplasare pentru ”U” poate fi dublată și cu un factor motivator ce ține de partea echipei noastre. Precedenta întâlnire cu Dinamo, în care alb-roșii au evoluat în postura de gazde, a avut loc la barajul din finalul stagiunii 2021/2022, la capătul căruia „studenții” au promovat.

Partida din Șoseaua „Ștefan cel Mare”, din 29 mai 2022, s-a terminat cu scorul de 1-1, golul echipei noastre fiind reușit de Tescan. În ultimele șapte partide cu Dinamo gazdă disputate înaintea barajului din sezonul 2021/2022, echipa noastră s-a impus o singură dată pe 27 august 2010 cu 4-3. Patru partide s-au încheiat la egalitate, în timp ce dinamoviștii s-au impus de două ori cu 6-0 (23 august 2013) și 3-0 (28 februarie 2015).

Programul etapei a 19-a

Vineri | Politehnica Iași – UTA Arad: 1-0

Sâmbătă | 20:45 | Rapid București – FC Voluntari

Duminică | 14:00 | FC Hermannstadt – CS Universitatea Craiova

Duminică | 17:00 | Farul Constanța – Petrolul Ploiești

Duminică | 20:00 | CFR Cluj – FCSB

Luni | 17:00 | FC U 1948 Craiova – FC Botoșani

Luni | 20:45 | Dinamo București – FC Universitatea Cluj

Marți | 17:00 | Oțelul Galați – Sepsi OSK

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Bogdan Vătăjelu

Înaintea plecării spre București, Ioan Ovidiu Sabău și Bogdan Vătăjelu au oferit câteva declarații. Antrenorul a avut următoarele de spus pentru mass-media clujeană:

„Cred că întâlnim o echipă în criză de rezultate, nu de joc. Luați individual ei au calitate, dar atunci când nu ai rezultate nu ai încredere. Au un nou antrenor, un nou sistem, o altă abordare. Nu va fi deloc ușor, e o echipă care nu a mai câștigat de mult timp, își va dori foarte mult.

Noi, trecând printr-o perioadă bună, cred că suntem maturi să înțelegem că trebuie să folosim entuziasmul în favoarea noastră. Doar relaxarea ar putea duce la un joc modest. Trebuie să înțelegem că trebuie să avem continuitate în rezultate dacă vrem mai mult.

Dinamo joacă rapid, jucătorii știu fotbal, trebuie să fim organizați, să nu lăsăm spații. și să avem curajul de a juca și dorința de a câștiga. Trebuie să ieșim cu capul sus de pe teren, mulțumiți de ceea ce am făcut.

Ținând cont de situația din clasament, pare că am fi favoriți. Ei vor fi foarte concentrați, dar cred că depinde de noi. Trebuie să rămânem acolo, suntem echipă de primele 6, cred eu. Aștept mai mult de la unii jucători pentru că pot să dea mai mult. Luați individual, cred că sunt jucători de play-off.”

Vătăjelu a completat ideile antrenorului astfel:

„Trecem printr-o perioadă foarte bună. Am avut și jocuri foarte grele, cu Rapid, cu Craiova. Chiar și meciul de Cupă nu a fost ușor. Ne așteaptă un meci cu o echipă care chiar dacă e în subsolul clasamentului cred că a jucat foarte bine. Cred că vom avea un meci foarte greu, ei vor încerca să scoată puncte.

Noi avem încredere și vom merge să luăm cele trei puncte. Întotdeauna când vine un nou antrenor e un așa zis șoc la echipă. Se schimbă anumite principii, poate și sistemul de joc. E o echipă cu potențial, dar sperăm să își revină după meciul cu noi. În deplasare suntem foarte buni, sperăm să o ținem tot așa.

Mai avem trei meciuri până la finalul anului și ne dorim, dacă e posibil, să luăm toate punctele. Trebuie să fim cum am fost până acum în deplasare, ne-a mers bine și acum începem să ne cunoaștem și mai bine între noi. Cred că toată lumea e pregătită și așteptăm cu nerăbdare meciul.

E o senzație plăcută să fim în primele 6. Nu ascundem că ne dorim acest lucru, dar trebuie să ne gândim că mai este un drum lung. Cred că de la locul 13 la locul 6 e diferență de 3-4 puncte.”

Partida dintre Dinamo București și FC Universitatea Cluj va avea loc luni, 11 decembrie, de la ora 20:45 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii