AVANCRONICA | Ghencea, locul în care începem un nou sezon în grupele Cupei României

AVANCRONICA | Ghencea, locul în care începem un nou sezon în grupele Cupei României

28 sept. 2023 08:30:58

FC Universitatea Cluj are parte de o deplasare la București în debutul grupei B din Cupa României. Adversara echipei noastre în prima etapă a competiției este CSA Steaua, o fostă rivală din Liga 2.

Pregătită tot de antrenorul cu care a prins play-off-ul anul trecut în liga secundă, CSA Steaua are parte de un început sub așteptări în noua campanie. Elevii lui Daniel Oprița sub abia pe locul 13 în Liga 2, cu 8 puncte în șapte runde, linia de clasament fiind de o victorie, o înfrângere și cinci remize, cu un golaveraj de 12-9.

Deși ocupă o poziție modestă, Steaua are golgeterul sezonului, Chipirliu fiind autorul a cinci reușite până acum în eșalonul secund. El este unul dintre jucătorii care au rămas din vechea gardă, roș-albaștrii despărțindu-se de numeroși fotbaliști în această vară.

Formația din Ghencea a disputat două meciuri în Cupa României până să prindă grupele, în ambele cazuri fiind învingătoare cu același scor, 1-0. Adversarele Stelei au fost Dunărea Călărași și Unirea Dej, ambele fiind victorii în deplasare pentru roș-albaștrii.

În ceea ce privește confruntările directe, CSA Steaua și ”U” s-au întâlnit în trei rânduri în Liga 2. Fiecare meci s-a încheiat cu victoria echipei noastre, în două cazuri cu 1-0 și ultima dată cu 2-0. Cel mai recent duel a avut loc pe 4 mai 2022, cu „roș-albaștrii” în postura de gazdă și golurile noastre au fost marcate de către Ely Fernandes, respectiv Florin Ilie.

Steaua are în prezent doi jucători care s-au regăsit atunci în lotul lui ”U”, fiind vorba despre Mihai Dobrescu și Alexandru Boiciuc. Pe parcursul sezonului precedent, la CSA Steaua a jucat un alt fotbalist care a contribuit la revenirea noastră în Superligă, fiind vorba despre Cristian Balgiu.

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Robert Silaghi

Înaintea plecării în Capitală, Ioan Ovidiu Sabău și Robert Silaghi au stat la dispoziția presei într-o conferință de presă. Antrenorul a avut următoarele de spus:

„Jucătorii trebuie să știe clar care e obiectivul, l-am trasat împreună. Ne dorim să jucăm din nou finala! Să nu uităm ce a însemnat finala de la Sibiu, atmosfera, jocul. Ca echipă crești mult după asemenea jocuri. Se pare că în acest an suntem mai buni în deplasări.

Noi ne cunoaștem minusurile și problemele, suntem realiști. Lucrăm la o pregătire mai bună a fiecărui jucător. Voi juca cu echipa de bază, cea care poate să câștige acest joc. Nu tratez jocul superficial. E un joc în care cel care și-a câștigat dreptul să joace va juca.

Nu va fi joi o echipă și luni o altă formulă. Avem timp să ne refacem. Așa se întâmplă de obicei, echipele mici, care pleacă cu a doua șansă se motivează. Se vor agăța de orice minge, nu vor ceda, vor încerca să câștige.

Noi trebuie să arătăm foarte bine. Cred că mesajul a fost clar pentru jucători, trebuie să fim într-o formă bună, să avem atitudine și să tratăm serios adversarul.”

Silaghi a adăugat și el următoarele:

„Văd un meci greu, cu o echipă de liga a doua. Mereu echipele acestea își doresc să arate că pot mai mult atunci când joacă cu echipe de prima ligă. O să fie un meci greu, dar spre să ieșim învingători. Este o șansă bună pentru mine să demonstrez că merit să fiu aici și sper să-mi fac treaba cât mai bine. Ghencea e un stadion foarte frumos, am jucat acolo când eram la Liga 2 și abia aștept să intru pe teren.

Mă bucur foarte mult că am ajuns la echipa Clujului și sper să arăt pe viitor ce pot. E un sentiment foarte plăcut să intri pe teren cu atmosfera superbă în tribune. La meciul cu Craiova a fost o atmosferă incredibilă.”

Meciul din Ghencea va avea loc joi, 28 septembrie, de la ora 16:15 în direct pe Digisport și Prima Sport. Vlad Băban a fost delegat să conducă de la centru partida, asistenți urmând să fie Mihăiță Necula și Ioan Alexandru Corb.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii