AVANCRONICA | Meci de tradiție pe Cluj Arena între „studenți” și „lupii galbeni”

AVANCRONICA | Meci de tradiție pe Cluj Arena între „studenți” și „lupii galbeni”

10 nov. 2023 21:38:29

”U” dispută sâmbătă, 11 noiembrie, cel de-al treilea meci consecutiv pe teren propriu în competițiile interne. Adversara echipei noastre va fi Petrolul Ploiești, în etapa a 16-a a Superligii, fiind vorba despre unul dintre duelurile de tradiție ale fotbalului românesc.

Pe lângă istoria importantă din spate în această confruntare, lupta cu găzarii este importantă și în privința clasamentului. Pe scurt, prahovenii au două puncte în plus la jumătatea sezonului regular și ocupă ultimul loc care duce în play-off. ”U” este pe 9, cu un total de 19 puncte și un eventual succes pentru echipa noastră ar însemna rocada dintre echipe, plus o șansă la un loc în Top 6 la finalul rundei cu numărul 16, în funcție și de celelalte rezultate.

Petrolul nu a pierdut de aproape două luni un meci oficial. Ultima dată, galben-albaștrii au fost învinși tot la Cluj-Napoca, dar pe terenul CFR-ului, cu 1-0, pe 18 septembrie. De atunci, echipa condusă de Florin Pîrvu a adunat 8 puncte în Superligă, din cinci remize și o victorie, și a câștigat în două rânduri în Cupa României.

Perioada menționată a adus 9 goluri marcate pentru Petrolul și 4 încasate, între rezultatele obținut fiind patru remize albe. Din cele 9 reușite, Mihai Roman, Gheorghe Grozav și Marian Huja au reușit câte două, iar Alexandru Musi, Tavares Jair și Giorgi Abuashvili și-au trecut în cont câte un gol.

În tur, pe stadionul „Ilie Oană”, meciul dintre Petrolul și ”U” s-a încheiat nedecis, 1-1. Chipciu a marcat pentru echipa noastră în minutul 15, iar Musi a egalat peste un sfert de oră. Petroliștii au ratat un penalty prin Budescu în repriza secundă și astfel am legat două deplasări la Ploiești fără să pierdem, după ce în decursul istoriei partidele pe terenul acestui adversar nu au decurs conform așteptărilor.

Ultimul meci pe Cluj Arena între „studenți” și „lupii galbeni” s-a jucat în Liga 2, spre finalul lunii aprilie 2022. Atunci, echipa noastră a prins o jumătate de oră perfectă și a condus cu 3-0 după dubla lui Tescan și reușita lui Ilie, în repriza secundă venind golul de onoare din partea lui Diarra. La finalul campaniei 2021/2022, ambele echipe au obținut promovarea.

Programul etapei a 16-a

Vineri | 20:30 | Sepsi OSK – Rapid București

Sâmbătă | 14:00 | FC Universitatea Cluj – Petrolul Ploiești

Sâmbătă | 18:45 | Politehnica Iași – CFR Cluj

Sâmbătă | 21:00 | Farul Constanța – FC Hermannstadt

Duminică | 13:30 | FC Botoșani – FC Voluntari

Duminică | 16:00 | CS Universitatea Craiova – Dinamo București

Duminică | 21:00 | FCSB – FC U 1948 Craiova

Luni | 20:30 | UTA Arad – Oțelul Galați

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Ianis Stoica

Înaintea confruntării cu Petrolul, din deschiderea returului sezonului regular, Ioan Ovidiu Sabău și Ianis Stoica au stat la dispoziția jurnaliștilor într-o conferință de presă. Antrenorul a spus următoarele:

„Ne-am pus mari speranțe în jocul cu Voluntari, mai ales că era un adversar abordabil. Veneam după o perioadă foarte foarte bună. Și-a lăsat mult amprenta jocul cu CFR, veneam după deplasarea lungă de la Botoșani. Nu vorbim de scuze, dar trebuie să fim corecți când analizăm un eșec sau un joc mai slab. Am anticipat că va fi un joc greu și va trebui sa jucăm inteligent și cu efort minim. Nu trebuia să facem greșeli, să le dăm posibilitatea sa plece pe contraatac. Nu am gestionat bine nici superioritatea numerică. Jocul de mâine va fi un joc greu. Anticipez că nici noi nu traversăm o perioadă bună, avem multe absențe. Nu știm cum vom arăta, sunt multe necunoscute.

Petrolul joacă 5-4-1, un sistem bine consolidat, au încredere, iar noi va trebui din nou să ne recăpătăm încrederea și să ne arătăm calitățile când avem mingea. Ei pleacă bine pe contraatac, sunt periculoși la faze fixe.

Trebuie să credem mai mult în noi și să ne dorim să câștigăm. Trebuie să se vadă acea stare de spirit, acea concentrare. Vreau ca suporterii să fie mulțumiți de atitudine și de modul cum ne prezentăm. Avem nevoie de ei de fiecare dată.

Acest club înseamnă suporteri în primul rând. Ne dăm seama ce a însemnat meciul cu CFR, au fost 25.000 și au cântat tot meciul. La finala de la Sibiu au venit 9.000. E o echipă iubită, oamenii văd că se fac lucrurile bine, sunt pretențioși și îmi doresc să nu îi dezamăgim.”

„Lumea se gândește la play-off, dar pentru a construi o echipă de play-off e nevoie de timp. E nevoie să facem un grup, chiar dacă jucătorii sunt buni individual. Cred ca e cel mai greu sa formezi un grup care să creadă și să joace împreună pentru o perioadă mai lungă.

Anul acesta asta ar trebui să facem, să ne consolidăm, să nu fim nevoiți să aducem mulți jucători. Putem, dar avem nevoie de răbdare. Din vară ne putem gândi la un alt obiectiv, cred că așa e realist. Chiar dacă i-am făcut să spere pe suporteri, jucând de la egal la egal cu FCSB sau Sepsi.

Și eu trebuie să am răbdare, să fiu echilibrat și să cer ceea ce pot. Suntem pe locul 9, în obiectiv. Am controlat majoritatea jocurilor, avem un joc plăcut, în care fiecare jucător a fost implicat. Nu trebuie să ne oprim aici, încă mai avem mult de muncă. Știu ce înseamnă să formezi o echipă cu mentalitate de învingători și să te lupți cu șanse reale, acolo sus la primele 6. La club există stabilitate, e de apreciat și de subliniat.”

La rândul său, Ianis Stoica a spus:

„Ne-am pregătit foarte bine. Venim după un meci mai puțin bun cu FC Voluntari și în această săptămână am reglat tot ce era de reglat și suntem încrezători pentru meciul cu Petrolul. Sunt o echipă foarte bună, se bat acolo la play-off. Va fi un meci foarte greu, dar ne dorim cele trei puncte. Cred ca puteam face mai mult la ultimul meci, am fi putut începe returul pe o altă poziție. Dar mai sunt multe etape, multe puncte puse în joc și vom încerca să câștigăm următorul meci.

Noi ne dorim mai mult, pentru suporteri, pentru oraș, nu ne vom mulțumi cu locurile 7-9. E un meci special, dar după ce intru pe teren încerc să ajut echipa la care sunt. Nu contează ora jocului, contează ca noi să fim la 100% și sa luăm cele trei puncte.”

Duelul dintre FC Universitatea Cluj și Petrolul Ploiești va avea loc sâmbătă, 11 noiembrie, de la ora 14:00 și va fi transmis pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. Florin Andrei a fost delegat să conducă de la centru partida, iar asistenții acestuia vor fi Alexandru Vodă și Mihăiță Necula. În camera VAR se vor afla Marcel Bîrsan și Adrian Popescu.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii