AVANCRONICA | Mergem la Ploiești în căutarea primului succes pe terenul Petrolului

AVANCRONICA | Mergem la Ploiești în căutarea primului succes pe terenul Petrolului

1 dec. 2022 14:17:01

„Șepcile roșii” se deplasează la Ploiești, pe terenul celor de la Petrolul, în etapa a 19-a a Superligii. Duelul de vineri, 2 decembrie, o să fie primul dintr-o serie extrem de importantă pentru ”U” în acest final de an calendaristic.

Universitatea Cluj caută prima victorie din istorie pe terenul celor de la Petrolul Ploiești indiferent de competiția în care ne-am întâlnit cu găzarii. ”U” are în total 36 de meciuri jucate în deplasare cu Petrolul la nivelul primei ligi, în jumătate dintre acestea „Șepcile Roșii” nereușind să marcheze.

Cu Petrolul am fost adversari în Liga 2 începând cu sezonul 2018/2019 până în vara acestui an, în perioada amintită având șapte întâlniri. ”U” a câștigat de trei ori, Petrolul tot de trei ori și un duel s-a încheiat cu scor alb. Cea mai recentă victorie în fața galben-albaștrilor datează din 26 aprilie 2022, 3-1 pe Cluj Arena într-un meci în care Dragoș Tescan a reușit dubla, Florin Ilie fiind celălalt marcator al echipei noastre.

În prima ligă suntem fără victorie în fața Petrolului din 20 august 2011, când am câștigat în prelungiri pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaș cu 3-2, marcatori atunci pentru ”U” fiind Claudiu Niculescu, Gabriel Boștină și Tony Nwakaeme, ultimul cu o reușită în prelungirile partidei.

Petrolul este pe locul 7, primul care nu duce în play-off, având un bilanț de 8 victorii, 2 remize și 8 eșecuri pentru 17-20 golaveraj. Principalii marcatori ai echipei sunt Christian Irobiso și Gheorghe Grozav, ambii cu 5 reușite.

”U” se află pe poziția a 13-a înaintea acestei deplasări de la Ploiești, echipa noastră fiind în căutarea celei de-a doua victorii în deplasare de la revenirea în primul eșalon. Meciul din tur s-a încheiat cu 0-1, Grozav marcând unicul gol al întâlnirii de la Mediaș și prahovenii obțineau atunci primul succes de la revenirea în eșalonul de elită. După acest meci cu Petrolul urmează două jocuri acasă pentru formația noastră, ultimele din anul 2022 pe Cluj Arena.

Eugen Neagoe a răspuns întrebărilor jurnaliștilor înaintea deplasării la Ploiești, antrenorul echipei noastre începând în felul următor

„Nu știu dacă cei de la Petrolul au probleme și nici nu mă interesează asta. Cred că vor fi motivați pentru acest joc, însă pe mine mă interesează cum sunt jucătorii noștri, asta este cel mai important. Și noi avem probleme de efectiv, cu jucători care au lipsit o perioadă din echipă, alții din cauza accidentărilor sau cum este Romario Pires din cauza acelui cartonaș roșu și s-au cumulat și galbenele. Așa cum suntem, trebuie să arătăm bine, indiferent de problemele pe care le avem. Nu o să ne întrebe nimeni la ora jocului cum suntem și atunci nu putem să vorbim despre problemele din acest moment.”

”U” este în căutarea primei victorii din istorie pe terenul Petrolului, aspect despre care a vorbit și Neagoe:

„Orice statistică știți că ține o perioadă, după care nu mai ține. Da, trebuie să piardă și ei acasă contra Universității Cluj și vineri ar fi timpul pentru asta sau noi să facem un joc bun și să câștigăm prima dată în deplasare contra Petrolului. Cred eu că putem face asta, am demonstrat-o și cu echipele mult mai valoroase. Chiar dacă Petrolul este o nou-promovată, ei se află pe o poziție liniștitoare. Au în componență jucători valoroși, care au trecut pe la echipa națională, dar și noi avem în lot jucători experimentați și cu valoare destul de bună și sper să ne ridicăm la așteptările noastre și ale suporterilor noștri. Ei au așteptări foarte mari de la noi și nu vreau să îi dezamăgim. Așa cum am promis încă de când am venit la Cluj, voi face tot ce depinde de mine împreună cu jucătorii și oamenii din club ca să rămânem în prima ligă și mă voi ține de promisiune.”

Antrenorul a făcut referire și la doi jucători pe care îi cunoaște foarte bine de la Petrolul

„Budescu este un jucător foarte valoros, la fel și Grozav, cu ambii am lucrat. Au jucători valoroși, dar cum v-am zis, vreau să mă gândesc la jucătorii noștri, noi să stăm foarte bine fizic și mental și atunci cred că lucrurile pot merge în direcția pe care ne-o dorim.”

Întrebat despre situația lui Ianis Stoica, despre care s-a scris în presă că urmează să ajungă sub formă de împrumut la ”U”, Neagoe a adăugat:

„Sunt foarte aproape (n.r. negocierile aproape de finalizare). Noi îl așteptăm din zi în zi. Sper să se rezolve cât mai rapid. Este un jucător pe care mi-l doresc. Este valoros, chiar dacă este tânăr și avem nevoie de jucători valoroși.”

El a răspuns unor alte speculații de presă privind un viitor jucător care să fie adus:

„Sunt încă patru jocuri oficiale în acest an, după care putem să vorbim. Nu ascund faptul că am avut o discuție eu personal cu Filip Mrzljak, dar vom vedea. Deocamdată nu am luat nicio decizie.”

Neagoe a fost ferm în privința rezultatelor pe care le dorește în meciurile viitoare:

„În primul rând îmi doresc să câștigăm puncte, asta este cel mai important. Chiar dacă echipa a arătat foarte bine și aici mă refer și la meciul cu FC Argeș, pentru că am avut o evoluție foarte bună și am dominat partida, am avut foarte multe ocazii să marcăm, dar nu am reușit să câștigăm. Practic am luat un singur punct. Mă rog, din punctul meu de vedere am pierdut două puncte, dar acesta este fotbalul. Mi-aș dori să repetăm jocul foarte bun, dar aș vrea să câștigăm, nu să ne întoarcem cu un punct.”

Romario Pires a fost și el la dispoziția jurnaliștilor înaintea partidei din etapa a 19-a a Superligii, căpitanul începând cu următoarele:

„Nu pot să zic că a fost o vacanță, ci doar o pauză scurtă, o perioadă pentru pregătire în care am ajustat și pus la punct unele lucruri. Ne așteaptă un meci foarte greu, dar mergem să luăm toate cele trei puncte. Sper să întrerupem acum seria fără victorie de la Ploiești.”

El este de părere că echipa arată bine după această pauză:

„Părerea mea e că arătăm bine. În pauza aceasta și în aceste antrenamente am putut să ne lucrăm la partea fizică și să îmbunătățim câteva lucruri tactice. Mister a lucrat foarte bine cu noi și cred că suntem foarte bine pregătiți pentru acest meci.”

Întrebat dacă starea gazonului în această perioadă poate încurca echipele, Romario a punctat:

„Greu va fi pentru ambele echipe. Cea care se adaptează mai repede o să aibă prima șansă. Nu trebuie să avem scuze cu terenul, cu vremea, pentru că după cum am zis, ambele echipe joacă pe același teren și nu trebuie să găsim alibiuri.”

Căpitanul a amintit la final atitudinea cu care abordează echipa fiecare meci și a vorbit despre cum s-a simțit în perioada în care a lipsit de pe gazon:

„În fiecare meci jucăm la victorie și nu ieșim din vestiar cu gândul să facem egal. Ieșim din vestiar ca să luăm cele trei puncte și mai ales în acest moment avem mare nevoie. Chiar regret că am lipsit atât timp. Vreau să ajut echipa din teren. Din păcate am primit acel cartonaș galben și apoi pe cel roșu, care a fost corect, iar acum trebuie să fiu mai concentrat, să vorbesc mai puțin și să-mi văd de treabă pe teren și să-mi ajut coechipierii.”

Duelul de pe stadionul „Ilie Oană” are loc vineri, 2 decembrie, de la ora 19:00 și o să fie în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport.

 

Postat în Fotbal Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii