AVANCRONICA | În căutarea punctelor la Botoșani

AVANCRONICA | În căutarea punctelor la Botoșani

6 mai 2023 09:17:26

”U” are parte de o deplasare la Botoșani, acolo unde va juca sâmbătă, 6 mai, de la ora 12:30. Întâlnirea contează pentru etapa cu numărul 7 a play-out-ului Superligii.

FC Botoșani a pierdut la rândul său în runda precedentă, 0-1 cu Petrolul și astfel diferența dintre echipa noastră și moldoveni este de un singur punct. Oponenții noștri stau pe poziția a 5-a cu un total de 27 de puncte, iar ”U” are 26 și se află cu o poziție mai jos.

În întâlnirile din acest sezon cu FC Botoșani nu am pierdut, fiind 1-1 în turul sezonului regular și apoi 2-0 pe Cluj Arena în retur. În ceea ce privește însă deplasările, ”U” nu a reușit să câștige încă din trei încercări contra moldovenilor.

Adversarii au o serie de patru meciuri fără înfrângere pe teren propriu în campionat, în această perioadă adunând două remize și două victorii. Niciodată în acest interval FC Botoșani nu a marcat mai mult de un gol.

Înaintea plecării în această deplasare, Ioan Ovidiu Sabău a stat la dispoziția jurnaliștilor într-o conferință de presă și a început cu următoarele:

„Ne dorim să scoatem un rezultat bun. Întâlnim un adversar bine organizat, care are un punct peste noi. Botoșani are un atac foarte bun. Noi suntem încă foarte afectați după jocul cu Voluntari. Tot am analizat și am discutat. Nu aveam voie să pierdem acel meci, mai ales că puteam face 3-1. Sigur, asta e viața antrenorului, să reseteze și să găsească soluții, să plângă cât mai puțin, să-și motiveze jucătorii și să-i pregătească pentru a avea dorință și ambiție să abordeze corect următorul joc.”

Tehnicianul a motivat și decizia de a pleca cu câteva zile înaintea partidei spre Botoșani:

„E drumul lung și nu avem efectiv timp când să facem un antrenament. Am preferat să plecăm de dimineață, după-masa să avem o mișcare și abia vineri să fie antrenamentul de bază, pentru că după 7-8 ore de mers ar fi fost foarte greu.”

Sabău a spus că există presiune pe toate echipele din fața noastră din play-out:

„E presiune. Toate echipele sunt acolo. Și cele care au 27 de puncte, și Hermannstadt și UTA, care are două jocuri accesibile zic eu cu FC Argeș și Mioveni. Ne-am uitat și analizăm așa cum fac și ei. Chindia joacă cu Petrolul și consider că va conta și ultima etapă în această luptă pentru salvare.”

Antrenorul echipei noastre a vorbit și despre starea medicală la nivelul lotului:

„Oancea are mici probleme, s-a antrenat separat, dar cred că va fi apt. Voi avea tot lotul la dispoziție.”

Ioan Ovidiu Sabău este de părere că acest meci de la Botoșani nu va fi decisiv:

„Cred că meciul cu Chindia va fi decisiv pentru noi. E un meci important pentru noi cel de la Botoșani. Și un punct va fi foarte important pentru noi. Rămâne de văzut și cum vom arăta din punct de vedere fizic. Noi am reușit să ne refacem după momentele mai puțin bune și am avut o reacție bună. Îmi amintesc chiar jocul cu Petrolul, când am venit după o perioadă destul de grea și sper ca așa să fie și după meciul cu Voluntari. Jucătorii sunt de caracter și au orgoliu de fotbaliști, au dorința de a se revanșa și cred că vom avea resursele necesare să venim cu cel puțin un punct de la Botoșani.”

Întrebat dacă aceste ultime întâlniri din campionat reprezintă un test și pentru jucători, el a răspuns:

„Depinde și ce vor să facă ei. Universitatea e un club stabil din punct de vedere financiar, Clujul e un oraș frumos. Depinde la ce nivel vor să joace unii dintre ei. Eu cred că vom reuși să ne îndeplinim obiectivul mai rapid anul acesta și vom putea aborda cu încredere și Cupa. Hai să nu vorbim despre ce se întâmplă la anul. Cred că cel mai important e ca în anul acesta să ne îndeplinim obiectivul.”

Alexandru Chipciu a răspuns și el întrebărilor venite din partea jurnaliștilor și a spus pentru început cum a trăit meciul cu FC Voluntari:

„L-am trăit ciudat, ca să fiu sincer. Am fost în tribună și eram liniștit până la golul de 2-2, nu știu de ce. Eram relaxat. După acel gol am zis că e bun și egalul, în condițiile în care am jucat în 10 mai tot meciul și apoi la 3-2 am început să caut vinovați, cum facem cu toții în asemenea momente.”

Căpitanul a făcut referire și la obiectivul pentru ultimele etape:

„Ultimele trei etape devin dificile. Trebuie să luăm minim patru puncte ca să fim siguri că vom fi salvați fără baraj. Ne-am făcut-o cu mâna noastră. Puteam să avem un final de campionat mai liniștit. Până la urmă acesta e fotbalul și poate să apară haosul în orice moment. Datoria noastră e să aducem liniștea înapoi.”

El a vorbit și despre cum vede acest format de campionat:

„Înaintea meciului cu Voluntari am avut o perioadă în care am strâns opt victorii. Pentru nivelul nostru, o echipă de play-out, ar fi trebuit să însemne o clasare mai sus. Dar faptul că punctele se înjumătățesc fac ca ce ai reușit înainte să nu mai conteze. Acesta e marele minus al acestui sistem. Asta e până la urmă, nu trebuie să ne mai plângem. Acesta e nivelul nostru. Mereu când am avut posibilitatea să urcăm în clasament, nu am reușit și am luat-o iar de la capăt.”

Întrebat cum ar fi un scenariu cu un baraj de menținere contra lui Dinamo, Chipciu a spus:

„Ar fi ciudat și nu vreau să mă gândesc la baraj. Ideea e că atunci când ajungi acolo, chiar dacă acum toată lumea spune că e o diferență mare între cele două ligi, mai mare decât era în anii trecuți, se poate întâmpla orice.”

Acesta nu este cu gândul încă la finala Cupei României, acolo unde ”U” s-a calificat după opt ani:

„Mă gândesc la următorul meci, chiar dacă e un clișeu și spui asta doar ca să o spui. Dar acum chiar nu putem să ne gândim la finala Cupei. Am și zis înainte de semifinală că devine important meciul cu UTA doar dacă suntem salvați de la retrogradare. Așa, acum e clar că e mai important să ne salvăm și apoi să jucăm finala. Avem un scenariu în minte când echipa a jucat finala Cupei cu FCSB și a retrogradat. Nu ar vrea nimeni să se repete asta.”

O victorie este obligatorie în următoarele runde, după opinia lui Alex:

„Într-adevăr, dacă nu vom bate la Botoșani trebuie să câștigăm neapărat cu Chindia ca să fim siguri că ne salvăm. În același timp UTA a câștigat acum, iar cu Mioveni nu cred că se va pune problema de puncte. Dacă o s-o bată și pe FC Argeș, un scenariu cu UTA care joacă ultimul meci acasă, cu Craiova, înseamnă că trebuie să luăm măcar patru puncte ca să ne salvăm. Trebuie să ne gândim doar la noi și să jucăm pe viață și pe moarte, altceva nu avem ce face.”

Partida dintre FC Botoșani și FC Universitatea Cluj va avea loc sâmbătă, 6 mai, de la ora 12:30 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. Ionuț Coza va arbitra la centru, iar asistenți vor fi Valentin Avram și Imre-Laszlo Bucsi.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii