AVANCRONICA | Încheiem anul cu un derby în Gruia. Ultimele noutăți din tabăra “studenților”

AVANCRONICA | Încheiem anul cu un derby în Gruia. Ultimele noutăți din tabăra “studenților”

20 dec. 2023 22:53:53

Băieții antrenați de Ioan Ovidiu Sabău vor încheia anul 2023 cu un duel pe terenul concitadinei. Partida din Gruia cu CFR va avea loc joi, de la ora 19:45.

Forma adversarului

„Feroviarii” au opt meciuri consecutive fără victorie, luând în calcul atât meciurile din campionat, cât și cele din Cupa României. Seria negativă a început tocmai împotriva echipei noastre, în primele zile ale lunii noiembrie. În plus, CFR suferă în ofensivă de câteva partide și o singură dată a putut să înscrie mai mult de un gol pe meci din finalul lui octombrie încoace. Acest lucru s-a întâmplat în remiza spectaculoasă de la Iași, 3-3.

Ultima victorie a CFR-ului în campionat a venit pe 30 octombrie, în duelul cu Farul, când s-a impus cu 3-1. De atunci, echipa antrenată de Andrea Mandorlini a bifat trei remize și trei înfrângeri în Superligă.

Al treilea duel dintre „studenți” și feroviari în acest sezon

CFR vs ”U” Cluj ajunge la al treilea episod stagional, dar pentru prima dată cu CFR în postura de gazdă.

Primul meci din acest sezon dintre cele două echipe a fost unul dintre cele mai spectaculoase dueluri ale Superligii din acest sezon. Partida disputată pe 21 august s-a încheiat 3-4, după ce ”U” a condus cu 2-0. Ianis Stoica cu o dublă și Dan Nistor din penalty au punctat pentru Universitatea. Al doilea duel a avut loc pe 2 noiembrie, în grupele Cupei României, tot pe Cluj Arena, și s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Ultima victorie în Gruia în urmă cu 9 ani

Pe 24 martie 2014, în fața unei asistențe dominate de suporterii Universității, „studenții” au reușit să câștige cu 2-1 pe terenul CFR-ului, golurile alb-negrilor fiind reușite de Vali Lemnaru și Raul Ciupe.

Situația din clasament înaintea derby-ului

În prezent, diferența dintre ”U” și CFR este de patru puncte în favoarea gazdelor de joi. „Feroviarii” au 33 de puncte (9 victorii / 7 remize / 5 înfrângeri, 33-21 golaveraj) și ocupă locul 3 în Superliga, iar echipa noastră are 29 de puncte (7 victorii / 8 remize / 5 înfrângeri, 28-27 golaveraj) și se află pe poziția a 6-a, loc de play-off.

Programul etapei a 21-a

Marți | FC U 1948 Craiova – Petrolul Ploiești: 2-0

Marți | Politehnica Iași - FCSB: 1-3

Miercuri | UTA Arad – CS Universitatea Craiova: 2-2

Miercuri | 20:30 | Farul Constanța – Rapid București 0-0

Joi | 17:00 | FC Hermannstadt – Sepsi OSK

Joi | 19:45 | CFR Cluj – FC Universitatea Cluj

Vineri | 17:30 | Oțelul Galați – FC Botoșani

Vineri | 20:30 | Dinamo București – FC Voluntari

Declarațiile lui Ioan Ovidiu Sabău și Bogdan Mitrea

Derby-ul a fost prefațat de către Ioan Ovidiu Sabău și Bogdan Mitrea.

Antrenorul nostru a spus următoarele:

„Încă nu ne-am revenit după jocul cu Oțelul. I-am văzut pe băieți încă afectați, era un moment bun, ne-am pus mari speranțe în acel joc. Era important să fi terminat în fața suporterilor cu o victorie și să avem continuitate. Sper să arătăm bine mâine, să avem curaj și să obținem un rezultat bun.

Vreau să îi văd pe jucători ca trăiesc acest meci, că nu le e teamă. Am arătat de multe ori plăcerea de a juca fotbal, curajul de a ține de minge. Vom întâlni un adversar care acum nu arată bine pentru o echipă care și-a propus titlul. Vin după o serie de meciuri fără rezultate bune, e clar că vor fi foarte motivați. E o presiune în plus, dar ei au experiență.

E important cum vom încheia anul și să arătăm bine. Trebuie să ne întoarcem la plăcerea de a juca fotbal, nu la crisparea care a intervenit la meciul cu Oțelul. Se pare că și locul din clasament a adus presiune. Poate nici eu nu am spus ce trebuia să spun.

La nivel de lot ei au o echipă competitivă, cu jucători care au jucat la un nivel bun înainte să ajungă la CFR, cu jucători care au câștigat campionate. Îi putem considera favoriți, au prima șansă.

Noi am jucat meciuri cu echipe care plecau cu prima șansă. Am întors de la 2-0, la meciul cu FCSB am dominat a doua repriză. Dacă suntem cu mintea acolo și punem pasiune putem fi o nucă tare. Trebuie să ne bazăm pe multă muncă.”

Fundașul central Bogdan Mitrea a prefațat astfel jocul:

„Suntem încrezători, ultimele rezultate ne dau motive. Sper să schimbăm evoluția față de ultimele două meciuri. Sper să vină cât mai mulți suporteri, vor găsi ei variante să fie mai mulți decât cei de la CFR. E un derby și va fi cu siguranță un meci strâns.

Mereu au fost probleme când s-a jucat la ei acasă. Au fost tot felul de tertipuri, prețuri exagerate și alte metode. Clar va fi o încărcătură, se simte în oraș, toată lumea așteaptă acest meci. Nu trebuie să cădem în capcana rezultatelor și ei la ora meciului vor dori să schimbe situația.

Gândul fuge mai ușor la meci, nu mai e nevoie de un impuls. Când e un derby simți din energia celor din jur că se apropie un meci important. Și noi, și fanii merităm sărbători frumoase. Ar fi frumos să încheiem parcursul din această toamnă cu o victorie, ar fi cadoul ideal de Crăciun.

Am jucat două derby-uri acasă în această perioadă scurtă, la ei acasă va fi primul meci. Mereu aștept meciul, și când eram la alte echipe împotriva lor simțeam ceva aparte. Fiind cu U de mic simteam asta de la juniori.”

Meciul va avea loc joi, 21 decembrie, de la ora 19:45 și va fi transmis în direct pe Digisport, Prima Sport și Orange Sport. Partida din Gruia va fi condusă la centru de Marian Barbu, iar la cele două margini se vor afla Mircea Orbuleț și Stelian Slabu. În camera VAR vor ocupa loc Sebastian Colțescu și Ciprian Danșa.

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii