AVANCRONICA | Încheiem sezonul din Superligă cu o deplasare la Sibiu

AVANCRONICA | Încheiem sezonul din Superligă cu o deplasare la Sibiu

18 mai 2023 21:56:50

”U” va evolua vineri, 19 mai, la Sibiu în ultima etapă din play-out-ul Superligii în fieful celor de la FC Hermannstadt. Partida din orașul de pe Cibin va fi cea care deschide o seară plină în partea inferioară a clasamentului.

Ambele echipe au obiectivul îndeplinit și vor fi prezente și în stagiunea viitoare pe prima scenă a fotbalului românesc. FC Hermannstadt este a patra în play-out, cu 31 de puncte, iar ”U” pe poziția imediat următoare cu un total de 30 de puncte.

Sibienii au adunat 4 victorii, 3 remize și o singură înfrângere în această parte a campionatului, acolo unde au a doua apărare. În privința ofensivei echipa noastră stă mai bine, cu 10 goluri marcate față de cele 9 ale adversarilor din ultima etapă.

Sezonul acesta ne-a adus trei întâlniri cu formația alb-roșie, de fiecare dată reușind să ne impunem la un gol diferență, indiferent că a fost 1-0 sau 2-1. Seria aceasta de rezultate bune este cea mai bună în duelurile cu FC Hermannstadt din 2019 încoace, niciodată anterior nereușind să legăm trei victorii consecutive în fața adversarilor sibieni.

Pe parcursul anului 2023 ambele partide au avut loc la Sibiu, prima contând pentru campionat și cea din urmă pentru Cupa României. În Superligă golul victoriei l-a reușit Ioan Filip, iar în sferturile Cupei au punctat pentru echipa noastră Alex Chipciu și Mamadou Thiam.

Ioan Ovidiu Sabău a participat la o conferință de presă înaintea plecării la Sibiu și a declarat următoarele:

„Sunt preocupat să văd un mijloc prin care aș putea să pregătesc jocul de miercuri, din Cupă. Mă gândesc și la acest aspect. Ne așteaptă un joc în care obiectivul ambelor echipe poate să fie un loc mai bun în clasament. Dar preocuparea mea este, sigur, să nu avem accidentări. Sper că nu vom comite greșeli ca vreunul dintre titulari să primească un cartonaș roșu. Îmi doresc să avem concentrarea necesară pentru un meci oficial, dar gândindu-ne și la meciul final, de miercuri.”

Întrebat dacă poate fi folosit acest joc de la Sibiu ca și un antrenament oficial pentru finala Cupei, tehnicianul a spus:

„Am jucat deja două jocuri acolo. E un avantaj cred eu. Mă gândesc la mai multe variante de cum ar fi bine să jucăm miercuri. Mergem pe mâna celor care au jucat, au ritm. Nu vreau să-i scot din ritm nefolosindu-i. În această săptămână le-am cerut să nu se relaxeze. Consider eu, poate e greșit, ca jucătorii să nu-și piardă ritmul și concentrarea.”

Nu există probleme de lot pentru partida cu FC Hermannstadt:

„Până în momentul de față nu avem probleme de lot. Chiar și cei care au întâmpinat mici probleme s-au recuperat. S-au antrenat normal și e ok. Toată lumea este aptă.”

Antrenorul a vorbit și despre Alexandru Chipciu și rolul său în echipa Universității Cluj:

„El și-a câștigat respectul și aprecierea. S-a transformat din ianuarie, de când am început pregătirea, din punct de vedere fizic și mental. Se simte bine, e un lider. Am mai spus-o și după evoluțiile lui foarte bune, că în momentul de față e unul dintre cei mai în formă fundași stânga. Acolo naționala a avut probleme și au fost niște improvizații la un moment dat. E adevărat, are o vârstă, dar s-ar putea să fie meciuri în care ai probleme și un astfel de jucător bine pregătit, puternic din punct de vedere fizic și super pe plan mental, ar putea fi o soluție. Nu eu decid dacă el poate fi o variantă pentru națională, dar ținând cont că sunt lângă el tot timpul și văd cum se pregătește, a ajuns la un echilibrul necesar pentru a putea da maximul în fiecare joc.

Ar fi nevoie de mulți lideri ca și Chipciu în fotbalul românesc. Încet-încet cu vârsta înțelegi că trebuie să joci mai mult pentru echipă, să fii un model și un exemplu. Până la urmă prin tot ce a arătat, Chipciu se simte parte din această echipă și e preocupat de ceea ce cred suporterii. Și eu la vârsta lui așa gândeam. A ajuns la un nivel la care să-l intereseze mai mult ce se întâmplă cu echipa, decât să fie atent la realizările lui personale.”

Romario Pires a început cu următoarele cuvinte conferința de presă:

„Sperăm să ajungem cu bine la Sibiu și să ne întoarcem și mai bine. Dar mai întâi să ne gândim la meciul din campionat, pentru că este foarte important. În primul rând trebuie să respectăm competiția. Jucăm în prima ligă a României. Mai avem un meci și trebuie să ne respectăm oponentul, nu să ne gândim doar la finala Cupei. Mai sunt destule zile până la finală. Nu putem să dăm deoparte acest meci cu Hermannstadt și să ne pregătim doar pentru finala Cupei.”

Brazilianul a vorbit și despre experiențele anterioare de la Sibiu din acest sezon:

„Am avut alte două meciuri la Sibiu în acest sezon și din fericire a fost bine pentru noi. Sperăm să putem să avem încă două meciuri foarte bune acolo și să terminăm cum trebuie sezonul.”

Întrebat ce ar însemna să câștige trofeul Cupei României, mijlocașul echipei noastre a spus:

„Ar însemna mult. Putem încheia cu bine un ciclu și să intrăm în istoria clubului, iar acest fapt este foarte mare pentru mine și colegii mei. Numai așa cred că se poate intra în istoria unui club, prin trofeele câștigate, nu prin numărul prezențelor sau al golurilor marcate. E important ce lași în vitrină și generațiile viitoare vor putea vedea că familia mea a făcut parte din istoria asta.”

Romario spune că din punct de vedere fizic se simte din ce în ce mai bine:

„Chiar dacă e finalul sezonului, mă simt din ce în ce mai bine. Am încercat să revin cât mai repede, să mă pregătesc și să-mi ajut colegii în aceste ultime partide. Mă bucur că am prins minute și acum mă simt bine.”

Partida de la Sibiu va debuta vineri, 19 mai, de la ora 17:30 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. În brigada care va oficia jocul se află Rareș Vidican (la centru), Cosmin Vatamanu și Ionuț Marius Bobe (asistenți).

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii