AVANCRONICA | Primim vizita Rapidului în etapa a 23-a. Sabău: „Am analizat bine jocul lor”

AVANCRONICA | Primim vizita Rapidului în etapa a 23-a. Sabău: „Am analizat bine jocul lor”

26 ian. 2023 18:24:04

”U” susține al doilea meci consecutiv pe teren propriu în 2023, echipa noastră jucând, din nou, în deschiderea unei etape din Superligă. Vineri seara, de la ora 20:00, primim vizita Rapidului în runda cu numărul 23. Duelul dintre cele două echipe este unul dintre cele mai longevive din fotbalul românesc, ”U” - Rapid având 90 de ani de istorie în spate.

Rapid și ”U” au în spate două istorii impresionante. Cele două formații s-au întâlnit pentru prima dată în campionatul național (Divizia A) în sezonul 1933-1934, împărțindu-și atunci victoriile. „Studenții” au câștigat acasă cu 2-1, în timp ce feroviarii au câștigat pe teren propriu cu 1-0. Meciul dintre Rapid și ”U” a devenit un duel istoric al fotbalului românesc.

Giuleștenii sunt printre formațiile puternice ale acestui campionat și ocupă înaintea meciului cu noi poziția a patra în clasament, cu un total de 41 de puncte (12 victorii-5 remize-5 eșecuri) și 30-19 golaveraj. În privința golurilor primite, echipa lui Adrian Mutu este la egalitate cu CFR Cluj, fiind cluburile cu cele mai bune defensive.

”U” și Rapid nu vor fi la primul duel pe Cluj Arena de la revenirea noastră în primul eșalon, întâlnindu-ne cu adversarii de vineri seară și pe 7 decembrie 2022 în Cupa României, acolo unde rezultatul de egalitate, 0-0, ne-a fost suficient pentru a merge în faza următoare.

Din 2015 n-am câștigat în fața Rapidului, atunci tot într-un duel de Liga 1 reușind să ne impunem cu 1-0 în fața propriilor suporteri, Geoffrey Castillion marcând unicul gol al partidei.

Rapid are unul dintre cei mai eficienți jucători din campionat, pe Marko Dugandzic, acesta reușind să puncteze de 12 ori, alți nouă fotbaliști din tabăra giuleștenilor având cel puțin un gol în această ediție a Superligii.

Prezent la conferința de presă dinaintea acestei întâlniri, Ioan Ovidiu Sabău a început astfel:

„A trecut un meci greu cu Voluntari, în care jucătorii au primit ceea ce meritau, laude și aprecieri. Cred că am depășit acel moment, am rămas cu lucrurile foarte bune pe care le-am făcut și am reușit să corectăm ceea ce am făcut mai puțin bine. Sper că am reușit, împreună cu staff-ul, să-i pregătim foarte bine pentru acest nou meci, să conștientizeze importanța jocului și să-i aducem la ora partidei într-o formă sportivă foarte bună. Echipa care va sta bine din punct de vedere fizic va domina jocul și va câștiga. Îmi doresc să nu facem greșeli decisive, care să ne coste.”

Întrebat dacă va fi un meci special, având în vedere și trecutul său la Rapid, Sabău a spus:

„Nu consider că este un meci special. E un club pe care l-am apreciat de fiecare dată, mi-am exprimat respectul deosebit pentru Rapid. Au fost patru ani importanți acolo, am câștigat două campionate. Clubul mi-a redat bucuria să câștig trofee, după ce m-am întors în țară. Ceea ce contează e să știi să apreciezi astfel de momente și în continuare am un respect deosebit. Pe mine mă interesează ce se întâmplă cu echipa mea, să reușesc să-i aduc la forma lor maximă, să fie motivați și de pe margine să fiu destul de inspirat atunci când alcătuiesc primul 11 și când fac schimbări. Sper să găsesc cele mai bune soluții și să le pot da acele sfaturi care să-i ajute în timpul meciului.”

Atitudinea jucătorilor l-a mulțumit până acum:

„Atitudinea rămâne la fel și mă bucură faptul că jucătorii muncesc în continuare la fel de tare. Tot ce faci e pentru tine, ca tu să fii mai bun și mai pregătit. Realizările individuale și cele ale echipei te motivează să te pregătești în continuare la un nivel înalt și nu trebuie să te împingă nimeni de la spate. Cred că există acest respect pentru munca lor și asta nu poate duce decât la progres. Dar, există și acest risc, să intervină o stare de automulțumire când primești laude multe și nu ești obișnuit să joci la nivel înalt mult timp. Preocuparea și teama mea a fost ca jucătorii să nu fie prea încântați și să admire prea mult acel succes cu Voluntari. Jucătorii mari așa reușesc. De fiecare dată sunt capabili să-și găsească motivația necesară să se antreneze foarte bine, să-și dorească mai mult și să pregătească următorul joc nu doar din punct de vedere fizic. Cred că cel mai important lucru este aspectul mental, să știi să lupți și să-ți dorești foarte mult să câștigi.”

Ioan Ovidiu Sabău a analizat Rapidul și a vorbit despre importanța lui Adrian Mutu pe banca tehnică a adversarilor:

„E o echipă importantă, care joacă zic eu destul de bine, încet-încet capătă experiență. Lotul mi se pare echilibrat și din ce în ce mai matur. Mutu a crescut foarte mult ca și antrenor. Am mai spus-o, fotbalul românesc are nevoie de astfel de oameni, care ne-au reprezentat la cel mai înalt nivel. Fotbalul românesc are numai de câștigat cu asemenea oameni care au făcut ceva și au jucat la cel mai înalt nivel.”

Plecarea lui Marius Briceag a atras întrebări referitoare la un posibil transfer pe postul deficitar, Sabău afirmând:

„Deocamdată nu. Se caută. Am dat profilul jucătorului pe care îl doresc, iar conducerea se va ocupa să găsească un fundaș stânga.

Cred că aici avem probleme, am rămas descoperiți. Am adus un fundaș stâng, pe Trif, un jucător foarte talentat, tehnic, dar a venit destul de târziu. În momentul acesta avem nevoie de un jucător pregătit din punct de vedere fizic, asta căutăm în momentul de față.”

La final, a punctat câteva aspecte tactice și la ce trebuie să fie atentă ”U” în meciul cu Rapid:

„Fiecare își alege sistemul în funcție de ce jucători are la dispoziție. La fel, foarte important e să creadă în acest sistem și să-l facă înțeles jucătorilor. Trebuie să știi care sunt avantajele și dezavantajele, iar ei să înțeleagă. În primul joc de pregătire am fost dominați în prima repriză și atunci s-au pus niște semne de întrebare dacă va funcționa sistemul. Am spus să avem răbdare și dacă nu va funcționa, vom schimba. Încet-încet se văd anumite relații. Multe echipe, veți vedea, își schimbă sistemul în timpul jocului.

Am analizat bine jocul Rapidului. Echipa noastră are potențial și noi trebuie să pregătim foarte bine jocul. Ei vor juca prost dacă noi jucăm foarte bine. Acasă ei joacă bine, știm cu toții atmosfera din Giulești, dar acum noi suntem acasă și trebuie să ne facem respectați. Noi trebuie să controlăm jocul, să avem inițiativa și să avem încredere că putem să scoatem un rezultat bun.”

Romario Pires a vorbit și el despre cum a fost ultima perioadă:

„Mereu spun că ce a fost, a fost. Trebuie să învățăm din trecut și să mergem înainte. Nu mai vreau să vorbesc despre ceea ce s-a întâmplat, a trecut. Continuăm drumul pe care l-am început în trecut și sunt mai motivat ca niciodată. Sunt aici, cu U Cluj pe piept și cred că motivație mai mare nu poate să existe.”

El a continuat astfel:

„Nu trebuie să dau cuiva vreun răspuns, sincer. Trebuie să mă pregătesc foarte bine, să joc foarte bine, să ajut echipa cum pot și să adunăm puncte. Asta e tot. Nu am un răspuns de dat cuiva, n-am de ce să mă răzbun pe cineva. Sunt un jucător profesionist și în fotbal se pot întâmpla multe chestii, dar cum am zis, sunt concentrat aici 100% ca să ajut echipa.”

Romario spune că toți jucătorii sunt foarte bine mental și fizic:

„Noi ne-am pregătit foarte bine în cantonament și în meciul cu Voluntari am arătat foarte bine. Băieții sunt foarte pregătiți, foarte bine mental și fizic. Sper să putem face un meci bun vineri, să reușim să câștigăm din nou. Victoriile îți dau încredere și liniște să muncești mai bine. E foarte important să facem un meci bun și să câștigăm.”

Întrebat dacă va fi diferit jocul din campionat față de cel din Cupa României, Romario a spus:

„Nu diferă cu nimic. Ei joacă tot în alb și vișiniu. Rapid e o echipă bună. Contează însă foarte mult ce facem noi. Asta e cel mai important. Trebuie să ne preocupe jocul nostru.

Au jucători cu experiență și desigur că au un avantaj când joacă acasă, cu un stadion plin care îi împinge de la spate. Dar, nu putem să ne așteptăm la o echipă mai slabă când joacă în deplasare, pentru că nu e adevărat. E o echipă foarte bună, matură. Trebuie să tratăm la fel meciul, indiferent că ar fi acasă sau în deplasare.”

Mijlocașul echipei noastre a vorbit și despre perioada premergătoare disputei cu giuleștenii:

„Eu zic că a fost o săptămână foarte bună, cu muncă serioasă și tare. Ne-am pregătit foarte bine, așa cum am făcut-o și înainte de meciul cu Voluntari. Așa cum a zis Mister, suntem pe un drum bun cu pregătirea și dacă vom continua la fel sunt sigur că la sfârșitul campionatului va fi bine.”

Partida de vineri, 27 ianuarie, va începe la ora 20:00 și va fi în direct pe Digisport, Prima Sport, respectiv Orange Sport. Pentru acest joc au fost delegați Marian Barbu (la centru), Ciprian Danșa și Imre-Laszlo Bucsi (asistenți).

Autor: Krisztian Bucsi

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
ShopManager U Cluj
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii