CV-ul lui Lucas Masoero, noul fundaș al echipei noastre

CV-ul lui Lucas Masoero, noul fundaș al echipei noastre

5 sept. 2023 16:45:16

FC Universitatea Cluj a ajuns la un acord cu un fundaș central sud-american cu experiență. Argentianul Lucas Masoero (28 de ani) ajunge la ”U” după ce în ultimele două sezoane a fost o prezență constantă în echipa celor de la FC Pari Nizhny Novgorod, având 58 de meciuri pentru formația din prima ligă rusă.

Plecat din țara natală în 2018

Crescut de un Independiente Rivadavia, Lucas Masoero a făcut pasul la seniori în 2015, pe când avea 20 de ani. După un transfer în 2017 la CD Maipu, o altă formație din diviziile inferioare ale Argentinei, noul nostru fundaș central a luat calea Europei.

În vara lui 2018 avea să ajungă la Lokomotiv Plovdiv, în Bulgaria, alături de care a adunat 57 de prezențe cu un gol marcat și două pase decisive oferite în decurs de trei sezoane. În 2019/2020 a cucerit Cupa Bulgariei și în 2020/2021 a pus mâna pe SuperCupa Bulgariei.

Întâlnirea cu Tottenham în preliminariile Europa League

Perioada petrecută în Bulgaria i-a dat șansa lui Masoero să joace și în Europa League cu Plovdiv, iar în preliminariile sezonului 2020/2021 bulgarii au dat peste Tottenham în turul doi preliminar. Acea dispută i-a adus jucătorului nostru un duel cu nume precum Harry Kane, Heung-min Son sau Lucas Moura.

Trecerea în prima ligă din Rusia

Sud-americanul a ajuns în vara lui 2021 în Rusia, la FC Pari Nizhny Novgorod. Timp de două sezoane pline și un început din cea mai recentă stagiune, Masoero a adunat 58 de meciuri în Rusia în toate competițiile. În sezonul 2021/2022, fundașul central a fost integralist în 23 dintre cele 27 de meciuri în care a jucat. A avut deasemenea multe meciuri în picioare și în sezonul 2022/2023. Masoero a jucat din primul până în ultimul minut în 20 din cele 26 de partide bifate.

Lucas Masoero a început și acest sezon ca titular pentru formația din Rusia, având patru prezențe în campionat și una în Cupa Rusiei. Ultimul joc din Premier Liga l-a avut pe 23 august în fața lui FK Rostov, iar în cupă a jucat pe 29 august cu FK Krasnodar, în ambele cazuri fiind integralist.

CV Lucas Masoero

  • Nume: Lucas Gabriel Masoero
  • Data nașterii: 1 februarie 1995
  • Poziție: fundaș central
  • Înălțime: 1,88 m
  • Cifre în Bulgaria: 55 M – 1 G – 2 A
  • Cifre în Rusia: 58 M – 1 A
  • Echipe pentru care a evoluat până în prezent
  • Trofee: Cupa Bulgariei (2019/2020) și SuperCupa Bulgariei (2020/2021), ambele cu Lokomotiv Plovdiv
  • Integralist în două meciuri din preliminarile Europa League (2020/2021)
  • Născut și crescut în Argentina, deține și pașaport italian
Postat în Fotbal Liga 1 Stiri De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii