Calificare în optimile Cupei României. Hușana Huși – ”U”: 2-8

29 nov. 2020 16:25:29

FC Universitatea Cluj trece în faza optimilor de finală ale Cupei României. Elevii lui Costel Enache au câștigat cu 8-2 pe terenul echipei din Liga a III-a, Hușana Huși.

Pe terenul greu de la Huși, Ștefănescu a deschis scorul încă din al doilea minut de joc. Alb-negrii au continuat șarja ofensivă, apărarea gazdelor cedând din nou după 12 minute de joc. La un corner executat de Ștefănescu, Dican s-a înălțat peste apărarea adversă și a majorat diferența de pe tabelă. Peste câteva minute, tot la o lovitură de colț, Idan Golan a profitat de mingea ce a trecut de prima bară și a împins balonul în plasa porții lui Manolă. Sergio Ribeiro a reușit dubla până la pauză. Pentru gazde a înscris Agrigoroaei din penalty.

La cinci minute de la startul reprizei secunde, Ștefănescu și-a trecut în cont al doilea gol. Andrei Mureșan a lansat o minge din compartimentul defensiv, iar mijlocașul nostru, demarcat în careul advers, a profitat de poziție și a finalizat pe lângă goalkepeerul Hușanei. Idan Golan și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor în minutul 56. Jocul nu a mai adus mari șanse în contul ambelor echipe. Idan Golan a obținut o lovitură de la 11 metri în minutul 79, fiind faultat în careu. Berci, revenit pe teren după o perioadă îndelungată de indisponibilitate, a fructificat șansa și a reușit golul cu numărul opt al Universității în această partidă. Pe final, gazdele au reușit să înscrie pentru a doua oară. La o lovitură liberă, Agrigoroaei s-a înălțat în careu și a deviat mingea în plasa porții lui Gorcea.

Echipa de start a Universității: Gorcea – Inacio, Dican, Mureșan, Berci – Negrean, Segev, Ribeiro – Ștefănescu, Gavra, Golan.

Rezerve: Muțiu, Telcean, Pîrvulescu, Moraru, Taub, Barbu, Novac, Mâneran.

Următorul joc al Universității va fi restanța din etapa cu numărul 11, împotriva celor de la Farul. Partida se va juca miercuri de la 16:45.

Sursa foto: Cristea Silviu