Calificare în turul IV al Cupei României. FC Unirea Dej – ”U”: 0-2

8 oct. 2020 21:25:28

Meciul dintre FC Unirea Dej și FC Universitatea Cluj disputat pe Cluj Arena a avut un deznodământ așteptat de toți suporterii noștri. ”U” a trecut mai departe în Cupa României, după ce s-a impus cu 2-0, prin golurile reușite de Sergio Ribeiro (min. 16) și Alex Pop (min. 50).

Costel Enache a testat o garnitură experimentală și le-a dat șansa jucătorilor mai puțin utilizați să se afirme. Primul care a ieșit la rampă a fost Sergio Ribeiro. Portughezul aflat la debut în tricoul alb-negru a marcat în minutul 16 pentru 1-0. Acesta a finalizat cu brio o acțiune construită de Novac și Gavra, care l-au lăsat pe Ribeiro singur cu portarul după o combinație rapidă. La faza următoare, bara s-a opus golului doi pentru ”U”, care până la finalul primei reprize a arătat un joc ofensiv.

La pauză a fost introdus pe teren Gabi Tamaș, experimentatul fundaș revenind după o pauză de o lună și câteva zile de la accidentarea suferită în meciul cu Aerostar Bacău. „Studenții” au continuat jocul dezinvolt, iar acesta a fost răsplătit cu al doilea gol. Alex Pop a dublat avantajul în minutul 50 cu un șut de la marginea careului mare. Peste alte zece minute, Gavra putea duce scorul la 3-0, însă penalty-ul executat de acesta a fost parat de Papp. Unirea Dej a avut șansa de a puncta pe tabelă în minutul 71, dar mingea lui Pop a lovit bara.

Echipa trimisă în teren de Costel Enache: Vîtcă – Rus, Telcean, Mureșan, Taub – Segev, Novac – Ribeiro, Mâneran, Pop – Gavra

Au mai intrat: Tamaș, Moraru, Dican, Ștefănescu, Barbu

Pentru ”U” urmează o deplasare pe terenul celor de la Turris Turnu Măgurele. Meciul din etapa a șaptea va avea loc luni, de la ora 19:30.