Exact ce trebuia: Două goluri, trei puncte şi urcăm pe loc de playoff

5 oct. 2020 22:04:27

Universitatea a învins în această seară pe Cluj Arena “lanterna” ligii secunde, Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0, într-un meci în care ambele echipe s-au întrecut în ratări.

După acest succes, “U” urcă până pe 6 în clasament, loc de play-off, la egalitate de puncte cu Rapid (10), cu o partidă rămasă de disputat din etapa a 6-a (CS Mioveni - AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele, care se joacă marţi, de la 19:30).

Partida a fost precedată de un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan, decedat în urmă cu zece ani, pe 5 octombrie 2000, în timpul unui amical. Suporterii noştri au afişat, la peluză, un banner prin care l-au omagiat pe "căpitanul" lui Dinamo:

Împinşi de la spate de principalul Costel Enache şi obligaţi să câştige pentru a ţine pasul cu contracandidatele, “studenţii” au început meciul în terenul advers. Telcean semnează prima ratare a meciului, după ce îşi face bine mingea în careu, la o centrare din flancul stâng, şi şutează cu sete, dar Luzemo blochează. Vine şi rândul şui Ştefănescu (18), bine lansat de Goga, să caute poarta cu un şut care merge, însă, departe de buturile gorjenilor. Tot Goga se află la originea următoarei faze. Vârful nostru execută o lovitură liberă şi aruncă mingea în faţa porţii, Golan (20) face bine “joncţiunea” cu balonul, dar trimite peste poartă din câţiva metri. E faza care prevesteşte golul, ce avea să vină după ce şutul tânărului Meşter (18 ani) e respins de Iovicin, iar mingea ajunge la israelianul Idan Golan, care e pe fază şi impinge mingea în poartă. E, în sfârşit, 1-0!

Prima mare ocazie a Pandurilor apare în minutul 31, când Dodoi, revenit de la Rapid, scapă singur cu Muţiu, însă goalkeeper-ul nostru respinge cu piciorul. După doar un minut, la cealaltă poartă, Idan Golan deviază în bară un balon trimis cu capul de Goga. E din nou rândul lui Muţiu să iasă la rampă şi să respingă un şut periculos al rapidului Bunga, care a pătruns uşor pe lângă Neciu.

Finalul de repriză ne găseşte în atac, iar Ştefănescu e oprit prin fault în careu. Piciorul lui Peia a poposit pe glezna mijlocaşului nostru, care cade, fără să îl convingă însă pe central. Mingea rămâne în jumătatea gorjenilor, iar insistenţele “studenţilor” dau roade. Portarul gazdelor iese pe o minge ţopăie în careul oaspeţilor, vrea să boxeze, dar nimereşte capul lui Luchin. Penalty şi Goga îndeplineşte formalitatea. E 2-0 şi intrăm la vestiar mai relaxaţi.

Revenim de la pauză în formulă schimbată. Au dispărut din primul 11 Negrean şi Cătălin Ştefănescu, iar în locul lor întră Dican şi Pîrvulescu. Prima ocazie a actului second aparţine Pandurilor: Remacle execută o lovitură liberă din lateral, dar zidul nostru se sparge prea repede şi mingea belgianului merge pe poartă. Muţiu e la post, a treia oară în seara aceasta, şi respinge de pe linia porţii. Minutul 53 aduce a doua bară a meciului pentru “U”. Pîrvulescu face ce ştie mai bine: intră în interior, îşi face mingea pe dreptul şi trimite un trasor la colţul lung. Mingea “face cunoştinţă” cu bara şi se întoarce la Golan, dar israelianul nu găseşte poarta din poziţie bună.

Costel Enache schimbă din nou. Iese Cosmin Meșter, intră Denis Mâneran (66), apoi îl trimite şi pe Roskopf în teren, în locul căpitanului Dorin Goga. Banderola poposeşte pe braţul lui Telcean. Ultimele 10 minute se joacă pe o ploaie deasă, de toamnă. Pop (86) îi ia locul lui Golan, care merge la vestiare cu gândul că putea marca în această seară cel puţin trei goluri.