Continuăm marșul spre Liga a III-a. Industria Sârmei 1921 Câmpia Turzii – “U” Cluj 0-4

5 nov. 2016 14:00:00
Dorin Goga și Brian Lemac au adus cea de-a zecea victorie pentru FC Universitatea Cluj. “Studenții” au mai bifat o deplasare fără emoții, de această dată la Câmpia Turzii, pe stadionul ce poartă numele fostei glorii a echipei noastre, Mihai Adam. S-a jucat, din nou, aproape într-o singură direcție, însă problemele Universității la finalizare au fost evidente în primele minute. Cea mai mare ratare de până atunci i-a aparținut lui Lemac, care a scăpat singur cu Nicoară, dar nu a reușit să deschidă scorul (11). În schimb, Goga a avut grijă ca primul gol al întâlnirii să vină până la pauză. În urma unei acțiuni ce l-a găsit avansat pe Abrudan, fundașul nostru și-a servit colegul, iar acesta n-a iertat (24). Jocul de posesie al “alb-negrilor” a impresionat, dar o neatenție venită pe finalul primei reprize era să-i coste: Moldovan a rămas liber în zona punctului cu var, de unde a trimis razant cu bara din stânga lui Man (45). A fost, de altfel, prima și ultima ocazie a gazdelor. “U” Cluj a rezolvat meciul în partea a doua. Lemac a făcut 2-0 în minutul 62 și tot el a reușit “dubla”, cu o lovitură de cap, în urma unei centrări din flancul drept (82). Jocul a curs în nota obișnuită, cu ai noștri presând, dar golul patru a sosit abia la ultima fază, după ce Goga, scăpat “unu la unu” cu portarul, a marcat cu calm (90). S-a terminat 4-0, iar “studenții” rămân neînvinși după zece partide și strâng 31 de puncte, cu trei mai multe decât Atletic Olimpia Gherla, ocupanta poziției secunde. M-a supărat finalul primei reprize, pentru că puteam să primim gol. Trebuie să eliminăm pas cu pas greșelile și să nu uităm că totul ține de atitudine. Dacă la nivelul acesta nu ai atitudine, înseamnă că ai o problemă. Trebuie să fim constanți, ceea ce noi am reușit vreo 35-37 de minute, dacă nu greșesc. Mă refer că a fost o perioadă în care am jucat ceea ce mi-am dorit, am organizat bine jocul, am avut posesie, am dat pase filtrante. E de admirat echipa din Câmpia Turzii pentru că nu a cedat din punct de vedere fizic, a încercat să joace fotbal. A terminat meciul cu doi jucători născuți în 2001 pe teren, noi am avut mai mulți din ’98 și ’99, care și-au făcut bine treaba. Obiectivul nostru a fost victoria, dar mi-aș dori să jucăm mai bine pe termen lung”, a declarat antrenorul “Șepcilor Roșii”, Marius Popescu, după întâlnirea de la Câmpia Turzii. Sâmbăta viitoare, de la ora 15:00, pe Cluj Arena vin cei de la CS Arieșul Mihai Viteazu. Industria Sârmei 1921 Câmpia Turzii – “U” Cluj 0-4 (0-1) Au marcat: Goga (24, 90), Lemac (62, 82) Stadion: “Mihai Adam” ; Spectatori: 500 ISCT: Nicoară – Kovacs, Moldovan, Mocan, Marcu – Varga, Tescar, Bucur, Rus – Rusu, Moldovan Antrenor: Cornel Morea “U” Cluj: Man – Fizeșan, Abrudan, Morar (51, Irimie), Manu – Giurgiu (C), Pașca – Costea (’63, Pintea), Goga, Hîmpea (72, Bercea) – Lemac (’86, Pop Solovăstru) Antrenor: Marius Popescu Fotografii: Cristian Cosma