Cu patru jucători de la FC Universitatea Cluj în teren, România U17 a învins Ungaria

17 feb. 2021 16:44:26

Cei patru juniorii convocați la naționala U17 a României, Iustin Neacșu, Rareș Scocîlcă, Septimiu Kolbasz și Traian Oargă, au încheiat acțiunea de la lot cu o victorie în fața reprezentativei similare a Ungariei.

În amicalul disputat la Gyula, tricolorii pregătiți de Daniel Mogoșanu s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0 la pauză). Fulga, în minutul 30, a deschis scorul pentru naționala noastră, care, în minutul 57, și-a mărit avantajul în urma unui autogol. Reușita gazdelor a venit în minutul 67. Traian Oargă a fost utilizat din primul minut, locul său fiind luat de Rareș Scocîlcă la pauză. Tot la începutul celui de-al doilea act a intrat și Septimiu Kolbasz, în timp ce Iustin Neacșu a fost introdus pe teren în minutul 72.

Au evoluat pentru România U17:

1. Mărgărit (12. Dincă, 46) – 2. Maftei (14. Dragomir, 76), 5. Petruţ (16. Martinovic, 62), 15. Răducioiu (4. Ţone, 76), 3. Şuteu (18. Neacşu, 72) – 10. Radaslavescu-cpt. (21. Petre, 76), 6. Stavrositu (20. Kolbasz, 46) – 7. Oargă (19. Scocîlcă, 46), 8. Morar (22. El Sawy, 72), 11. Borduşanu (17. Rusu, 72) – 9. Fulga (13. Cociş, 62). Antrenor: Daniel Mogoșanu

Lotul convocat pentru această acțiune de pregătire:

Portari: Valentin Mărgărit (Fotbal Club Rapid), David Dincă (Viitorul Constanța)

Fundași: David Țone (Dinamo), Alexandru Șuteu (FCSB), David Petruț (FCSB), Robert Răducioiu (Viitorul Constanța), Iustin Neacșu (Universitatea Cluj), Bogdan Dragomir (Fotbal Club Rapid), Vlasti Martinovic (Viitorul Constanța), David Maftei (Viitorul Constanța)

Mijlocași: Tudor Cociș (CAO 1910), Rareș Scocîlcă (Universitatea Cluj), Septimiu Kolbasz (Universitatea Cluj), Florin Petre (CSS Târgoviște / FC Pucioasa), Ștefan Stavrositu (FCSB), Eduard Rusu (Academica Clinceni), Eduard Radaslavescu (Viitorul Constanța), Antonio Bordușanu (Dinamo), Traian Oargă (Universitatea Cluj), Omar El Sawy (AFK Csikszereda)

Atacanți: Gabriel Fulga (FCSB), David Morar (Academica Clinceni).