De neoprit. “U” Cluj – FC Zalău 3-1

15 feb. 2017 14:00:00
  Universitatea Cluj se menține invincibilă și după cea de-a patra partidă amicală a iernii. Brian Lemac, autor al unei “duble”, alături de Iuliu Hațiegan, au marcat golurile victoriei cu Zalăul, echipă care a încheiat turul campionatului pe ultima treaptă a podiumului din Liga III-a, seria a cincea. Golgheterul “alb-negrilor” a deschis scorul în startul partidei, cu o execuție elegantă din careu, mingea lovind bara înainte să intre în poarta apărată de Băican. După alte câteva oportunități irosite de ai noștri, a venit replica celor din Zalău, Stanciu și Istrate punându-l la încercare pe Rus. Până la pauză, Takacs a ratat ținta din lovitură liberă, dar nici Hațiegan nu a fost mai inspirat la finalizare. Asaltul “studenților” a continuat și în debutul părții secunde, însă cei care au înscris au fost oaspeții, din penalty, prin Istrate, care a restabilit egalitatea cu o “scăriță”. “U” Cluj a revenit în avantaj imediat după reluarea jocului, când același Lemac a înscris cu o lovitură de cap. Hațiegan a răzbunat, la rândul său, ocaziile din prima repriză și a stabilit scorul final cu un șut la colțul lung. De consemnat și eliminarea lui Ionescu, din ultimele minute ale întâlnirii, cauzată de un fault dur. În celelalte trei meciuri-test, ai noștri au trecut, pe rând, de CSM Hunedoara (2-0), Unirea Jucu (2-1), respectiv Industria Galda de Jos (3-2), iar sâmbătă, de la ora 12:00, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, o așteaptă pe Cetate Deva.   “U” Cluj – FC Zalău 3-1 (1-0) Au marcat: Lemac (“dublă”), Hațiegan / Istrate (penalty) “U” Cluj: Rus – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Takacs, Hațiegan, Salcău – Lemac Au mai jucat: Man, Fizeșan, Irimie, Potcoavă, Hîmpea, Fodor, Budin, Galea (probe), Pintea