Debut cu dreptul în noul sezon. Aerostar – ”U” 0-1

1 sept. 2020 11:46:40

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la Aerostar Bacău, în prima etapă a noului sezon din Liga 2, prin golul reușit de Dorin Goga în minutul 63.

Începutul jocului a fost unul echilibrat, de tatonare, în care „studenții” au ținut mai mult de minge, prima acțiune finalizată apărând în minutul 14, atunci când Idan Golan a reluat pe lângă poartă centrarea din partea dreaptă servită de Inacio. În minutul 33, Negrean a reluat cu un șut plasat din 16 metri, însă mingea a trecut puțin peste poartă.

Imediat după reluarea jocului, Muțiu a fost pus la grea încercare la o lovitură liberă de la marginea careului, ulterior, portarul transferat în această vară de ”U” a intervenit salvator la o pătrundere din partea stângă. Băieții lui Adrian Falub au mutat jocul în terenul celor de la Aerostar, Novac încercând poarta adversă cu un șut de la distanță. În minutul 62, Negrean l-a angajat pe Inacio la marginea careului, care a recentrat cu capul pentru Dorin Goga, atacantul nostru a driblat doi adversari și a reușit să îl învingă pe Anca Trip din șase metri. Până la final, același Dorin Goga și Cristian Gavra au avut șansa de a majora diferența pe tabelă, în timp ce gazdele au avut șansa de a înscrie la ultima fază a jocului, când mingea a lovit bara porții lui Muțiu.

La finalul meciului, antrenorul Universității, Adrian Falub, a declarat: „Am fost puțin mai pragmatici în acest meci, am avut și puțin noroc pe final, trebuie să recunoaștem. Eu știu ce înseamnă un început de campionat împotriva unei echipe care are entuziasm, speranță, ambiții, o echipă care vine după un an de Liga a III-a. Noi nu suntem încă omogeni, nu suntem încă optimi din punct de vedere fizic. Sunt trei puncte pe care era foarte important să le câștigăm. Eu cred că am controlat jocul aproximativ 60, 75 de minute, însă l-am pierdut pe Tamaș spre final și am căzut puțin din punct de vedere fizic. Era normal, avem jucători care sunt în urmă cu pregătirea. Mi s-au părut puțin mai proaspeți pe final cei de la Aerostar”, a spus Adrian Falub.

Primul 11 al lui ”U” în meciul cu Aerostar:

Muțiu, Mureșan, Novac, Negrean, Tamaș, Luchin, Inacio, Neciu, Mâneran, Gavra, Golan

Au mai intrat:

Telcean, Ștefănescu, Ilieș, Taub și Goga

În urma acestei partide, FC Universitatea Cluj ocupă prima poziție în clasament, la egalitate de puncte cu Rapid București

Luni, 7 septembrie, începând cu ora 18:30, „studenții” vor primi pe Cluj Arena vizita celor de la ASU Politehnica Timișoara, într-un meci contând pentru etapa a doua din noul sezon al ligii secunde.