Debut cu un gol superb pentru Martin Remacle. ”U” – FC Nasaf: 1-1

7 feb. 2022 20:41:52

FC Universitatae Cluj a disputat astăzi al doilea joc de pregătire în Antalya, în compania formației FC Nasaf (locul 4 în prima ligă din Uzbekistan). „Studenții” au remizat, scor 1-1, Martin Remacle marcând pentru ”U” cu un șut superb de la distanță.

Erik Lincar a trimis în teren următoarea formație de start: Păun – P. Pîrvulescu, Gugu, Ilie, Ciobanu – Balgiu, Haită, Pires – Fernandes, Hofman, Tescan.

Ambele echipe s-au deschis la joc încă din primele minute ale meciului. FC Nasaf și-a trecut în cont prima șansă în minutul 10, cu un șut de la 30 de metri ce a trecut pe lângă poarta lui Păun.

Hofman a contabilizat prima șansă la poarta celor de la FC Nasaf în minutul 32. După o succesiune rapidă de pase, vârful nostru a șutat de la marginea careului peste poarta goalkeeper-ului advers. Romario Pires a trecut pe lângă gol peste alte două minute. Mijlocașul central a primit o minge de la Tescan în careu și a șutat în forță la colțul lung, însă balonul a trecut pe lângă.

După pauză, pentru ”U” au evoluat: Gorcea – P. Pîrvulescu, Ilie, Ispas, Ciobanu -  Balgiu, Haită, Pires – Fernandes, Boiciuc, N. Pîrvulescu.

În minutul 60, Erik Lincar a mai operat o serie de schimbări și i-a introdus în teren pe: Mitrea, Vomir, Alarcon, Ribeiro, Remacle și Neacșu.

Oponenții de astăzi au deschis scorul în minutul 68. În urma unei devieri în careu, mingea a ajuns la un adversar care l-a învins pe Gorcea cu un șut pe jos la colțul lung.

În minutul 85, Vomir a recuperat o minge pe atacul adversarilor, iar după un atac dezvoltat pe traseul Vomir – Pîrvulescu – Boiciuc, belgianul Remacle a finalizat cu șut superb de la 20 de metri, bifând golul chiar la primul meci în „alb-negru”.

Pentru ”U” urmează ultimul joc pe pâmânt turcesc. Băieții lui Erik Lincar vor evolua miercuri împotriva celor de la FC Fredericia (locul 5 în Liga a II-a din Danemarca).