Descătușare și calificare. “U” Cluj – Sticla Arieșul Turda 5-1

5 oct. 2016 15:00:00
  Echipa noastră a câștigat fără probleme meciul din turul II al Cupei României, faza județeană, disputat astăzi pe Cluj Arena. După ce runda trecută, la Turda, a pierdut primele sale puncte din campionat, Universitatea a făcut spectacol pe teren propriu împotriva aceluiași adversar. Goga și Lemac au semnat ocaziile debutului partidei, însă primul a reușit să deschidă scorul în minutul 24, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Moșuți. Rolurile s-au inversat la faza următoare a formației noastre, atunci când Moșuți, servit de Goga, a făcut 2-0 (27). Asaltul în careul oaspeților a continuat și, după ce unul dintre turdeni a respins spectaculos balonul de pe linia porții (30), Lemac a înscris al treilea gol al întâlnirii (32). Profitând de spațiile lăsate-n defensivă de Sticla Arieșul, Goga a scăpat spre buturile lui Lăkătuș și a realizat “dubla” (36). Introdus în locul lui Bercea, Pașca a marcat de la punctul cu var, pentru 5-0, stabilind scorul pauzei (39). Partea secundă a debutat cu un nou show pirotehnic marcă înregistrată Peluza Șepcilor Roșii, în timp ce pe teren turdeanul Savu a redus din handicap cu un șut spectaculos, din afara careului, sub transversala lui Pop (54). Având calificarea în buzunar, ai noștri n-au mai forțat și au fost cât pe ce să mai încaseze un gol, însă mingea a trecut la o palmă de bară (60). Cuplul Pașca-Lemac a trecut pe lângă golul șase al Universității (62, 68), iar pe final Goga a scăpat din nou singur, a optat să-l servească pe nou-intratul Pintea, în stânga, dar ultimul s-a precipitat și a trimis în portar (79). Scor final 5-1, iar sâmbătă, în campionat, vom primi vizita liderului Atletic Olimpia Gherla. Partida este programată pe Cluj Arena, cu începere de la ora 16:00. Antrenorul nostru, Marius Popescu, a lăudat prestația elevilor săi din primele 60 de minute ale întâlnirii. Am reușit 60 de minute bune, astăzi am avut reacție și atitudine, este o victorie care mă bucură, a fost un fel de revanșă. Ne așteaptă un meci foarte greu sâmbătă, cu Olimpia Gherla, fiecare meci are încărcătura sa, dar va trebui să fim la același nivel sau la unul chiar mai bun. Încercăm să fim cât mai organizați în joc, cât mai atenți și să obținem o nouă victorie”, a declarat antrenorul “Șepcilor Roșii”. “U” Cluj – Sticla Arieșul Turda 5-1 (5-0) Au marcat: Goga (24, 36), Moșuți (27), Lemac (32), Pașca (39, pen) / Savu (54) Stadion: Cluj Arena. Spectatori: 1.500 “U” Cluj: Pop – Fizeșan, Abrudan (71, Cîndea), Irimie, Hîmpea – Giurgiu (C), Kilin – Bercea (24, Pașca), Goga, Moșuți (46, Pintea) – Lemac (83, Hațiegan) Antrenor: Marius Popescu Sticla Arieșul: Lăkătuș – Nicoară, Soporan, Szakacs, Kiesz – Cecălăcean, Silaghi, Savu, Cocoară – David, Lăkătuș G Antrenor: Artur Podar FOTO: Cristian Cosma