Din nou în “optimile” Cupei României! Progresul Spartac Bucureşti – “U” Cluj 0-1

26 sept. 2018 15:00:00
Golul căpitanului Gabi Giurgiu, din penalty, o duce pe FC Universitatea Cluj, pentru a doua oară consecutiv, în optimile de finală ale competiţiei.  Cu o serie de jucători menajaţi şi revenită la sistemul 4-2-3-1, implementat şi în meciul din campionat cu Petrolul Ploieşti, echipa noastră şi-a creat prima ocazie în minutul 8, prin Hordouan, însă mijlocaşul nu a reuşit să finalizeze din apropiere. Imediat, Coman, Greu şi Florescu au trecut, pe rând, pe lângă deschiderea scorului, dar cel care l-a învins, până la urmă, pe Răduţă, a fost Giurgiu, după o lovitură de pedeapsă obţinută de Ursu (34). Acesta avea să fie, de altfel, rezultatul pauzei. La reluare, căpitanul “alb-negrilor” a fost aproape să realizeze “dubla”, cu un şut în forţă din marginea careului, însă Răduţă s-a întins şi a trimis în corner (67). Fără să mai forţeze pe durata reprizei, “studenţii” au punctat inteligent la capitolul organizare, iar gazdele au trimis primele şi ultimele lor şuturi pe cadrul porţii lui Dur-Bozoancă abia pe finalul întâlnirii. Mai întâi, goalkeeper-ul Universităţii nu a avut emoţii la o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri (79), după care a respins de sub transversală balonul trimis cu capul de Lixandru (80). S-a terminat 1-0, iar “U” îşi continuă marşul în Cupa României, unde are şanse mari să dea peste o formaţie din Liga 1.  La Bucureşti, antrenorul Adrian Falub a folosit următorul “11”: Dur-Bozoancă – A. Coman, Căpuşă, Cordoş, Taub – Giurgiu, Florescu – Ursu (60, Takacs), Greu (90+1, Berci), Hordouan (82, Haţiegan) – M.Coman  Faza optimilor de finală este programată în intervalul 29 octombrie – 1 noiembrie.  Pentru “Şepcile roşii” urmează sâmbătă, la ora 13:00, un nou meci în deplasare, de această dată în Liga 2, cu CS Mioveni.