A doua la rând! “U” Cluj – NK Krka 5-2

21 iul. 2019 15:00:00
După 2-1 cu maghiarii de la Mezőkövesd-Zsóry, ocupanta locului 6 în ediţia trecută de campionat, Universitatea Cluj n-a avut emoții, duminică, cu formația din liga secundă slovenă, NK Krka. Primul gol al zilei a venit după doar opt minute de joc și a fost “opera” lui Goga, cel care a înscris cu un lob din preajma punctului cu var, la capătul unui “un-doi” între Telcean și Firmino. NK Krka a egalat relativ repede (19), însă până la pauză ai noștri aveau să revină în meci și să înscrie de alte două ori. Astfel, Goga a bifat “dubla”, grație unui corner excelent executat de Mendes (33), iar Gavra a făcut 3-1 după “assist-ul” aceluiași jucător portughez (39). Spectacolul oferit de Universitatea a continuat și după pauză. Celălalt fotbalist transferat de clubul nostru în această vară, Ceitil, a completat lista marcatorilor în minutul 68, în vreme ce mijlocașul sosit de la Metalurgistul Cugir, Victor Dican, a dus scorul la 5-1 (85). Acțiunea imediat următoare a echivalat cu golul doi al slovenilor, iar în ultimele secvențe Takacs a luat la țintă transversala. Miercuri, la ora locală 17:30 (18:30, ora României), elevii lui Cristian Dulca o vor întâlni pe Al Wehda (Locul 7 în prima ligă din Arabia Saudită), în ultimul “amical” din cantonamentul sloven.   “U”: Costa – Telcean, Inacio, Kay, Taub – Ceitil – Mendes, Firmino, Pop – Goga, Gavra Au mai jucat: Dur-Bozoancă, Berci, Vomir, Takacs, Florescu, Pîrvulescu, Dican, Rafa, Burghele