A doua remiză în “amicale”. “U” Cluj – Luceafărul Oradea 3-3

13 feb. 2018 14:00:00
FC Universitatea Cluj și Luceafărul Oradea (locul 15, Liga 2) s-au întâlnit, astăzi, în Parcul Sportiv “Iuliu Hațieganu”, într-un meci de pregătire încheiat indecis, dar în care s-au înscris șase goluri.  Primele zece minute au adus câte o reușită în fiecare dintre porți. “Studenții” au fost cei care au deschis scorul, prin Ursu, cu un șut la colțul lung (5), în timp ce Rusu a înscris pentru 1-1 la prima acțiune mai închegată a oaspeților (10). Deși Florescu, urmat de Ursu, ar fi putut să o readucă pe “U” în avantaj, cei care au marcat au fost orădenii, prin același Rusu, care a stabilit, astfel, rezultatul primei reprize.  Partea secundă a început prost pentru ai noștri, principalul pericol din tabăra Luceafărului reușind “hattrick-ul” (52). “Șepcile roșii” nu au dezarmat, însă, iar la următorul atac Greu a redus din diferență cu o execuție în forță din marginea careului (57). După alte două minute, în urma unui fault în careu, Giurgiu a pus mingea la punctul cu var și a egalat la trei.  “U” a forțat victoria pe final, dar Goga și Florescu au ratat din poziții bune și s-a terminat 3-3. Antrenorul Universității Cluj, Adrian Falub, e mulțumit de felul în care arată echipa sa după mai bine de o lună de pregătire, timp în care a obținut patru victorii și două remize în “amicale”.  “Cred că a fost un meci bun de pregătire, am întâlnit o echipă bună din Liga a II-a. Păcat de rezultat, puteam să câștigăm, puteam să și pierdem, însă, una peste alta, a fost un antrenament reușit. Băieții sunt obosiți, avem deja cinci săptămâni de pregătire, dar eu sunt mulțumit de felul în care au decurs lucrurile până acum”, a declarat Falub, după meci.  El a aliniat următorul “11”: Dinu – Takacs, Onicaş, Cordoş, Manu – Giurgiu, Florescu – Ursu, Greu, Goga – Ene. Au mai jucat: Lemnaru, Telcean, Hațiegan, Chiș, Saroși.  “Șepcile roșii” se mută weekendul acesta în Banat, la Timișoara, unde vor disputa alte două meciuri de verificare. Primul dintre ele este programat vineri, la ora 15:00, contra Ripensiei, urmând ca sâmbătă să dea piept cu ASU Politehnica (ora 14:00, stadion “Știința”).  Rezultatele din “amicale”: “U” – Sticla Arieșul Turda 7-0 “U” – Unirea Alba Iulia 3-1  “U” – Unirea Dej 6-1 “U” – Metalurgistul Cugir 4-4 “U” – Industria Galda de Jos 2-0 “U” – Luceafărul Oradea 3-3 Foto: cjsport.ro