Eșec la Miercurea Ciuc. AFK Csikszereda – ”U”: 2-1

26 nov. 2020 20:47:08

„Studenții” nu își revin după pauza forțată cauzată de infectările cu noul coronavirus din cadrul echipei. După înfrângerele de la Reșița și de la București cu Rapid, ”U” a fost învinsă astăzi de AFK Csikszereda cu 2-1. Gazdele au înscris prin Bauza și Meszaros, iar Idan Golan a redus din diferență în minutul 78.

Cu acest rezultat, FC Universitatea Cluj coboară pe poziția a 13-a în clasament și rămâne cu 17 puncte acumulate în cele 12 jocuri.

Pe „Municipalul” din Miercurea Ciuc, cuprins de o ceață profundă, Goga a fost primul jucător care a amenințat poarta gazdelor. Vârful nostru a șutat din afara careului mare pe lângă poarta lui Rybansky. La două minute, Pîrvulescu a pătruns în careu după o aruncare de la margine, însă șutul acestuia la colțul scurt a fost parat de portar.

În minutul 19, după o lovitură de colț, Gonzalez a șutat în blocaj, mingea a ajuns la Bauza care a șutat spre poartă, iar balonul deviat de Luchin l-a păcălit pe Vâtcă, gazdele marcând pentru 1-0. Cei de la Csikszereda au forțat, însă echipa lui Costel Enache a trecut cu bine peste o serie de lovituri de colț periculoase. Mâneran a depășit un fundaș central în săritură și a reluat cu capul, Rybansky fiind pe poziție. Cu cinci minute înainte de finalul primei părți, Taub a plasat o minge în careu, Goga a deviat ușor, însă fără efect pe tabelă.

Repriza secundă a început cu golul de 2-0. Pe contraatac, Meszaros a punctat după o pasă oferită de Marrone. Costel Enache a mutat și i-a introdus pe Idan Golan și Cristi Gavra. ”U” a forțat în ofensivă, Filip fiind aproape să înscrie cu un șut de la distanță. În urma unei lovituri de colț, Ribeiro a șutat plasat spre poartă, Idan Golan a deviat cu capul și a înscris pentru 2-1. Taub a fost aproape de a marca la următoarea fază, cu un șut lângă bară, dar goalkeeper-ul gazdelor a prins mingea. La trei minute de la gol, Filip a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Echipa de start: Vâtcă – Rus, Telcean, Luchin, Taub – Novac, Filip, Barbu – Pîrvulescu, Goga, Mâneran.

Rezerve: Muțiu, Mureșan, Moraru, Gavra, Negrean, Ribeiro, Golan, Inacio, Ștefănescu.

Pentru „studenți” urmează jocul din Cupa României de pe terenul celor de la Hușana Huși. Partida din turul al patrulea va avea loc duminică, începând cu ora 13:30