Falub: “Poli și “U” există datorită suporterilor”

Falub: “Poli și “U” există datorită suporterilor”

16 feb. 2018 14:00:00
Politehnica Timișoara a organizat, astăzi, o conferință de presă în care antrenorul Universității Cluj, Adrian Falub și cel al bănățenilor, Bogdan Andone, au prefațat “amicalul” programat sâmbătă, la ora 14:00, pe stadionul “Știința”. La conferință a participat și Cosmin Irimieș, vicepreședintele clubului nostru, alături de reprezentanții Universității Politehnica Timișoara. Ambele cluburi nu ar fi rezistat peste ani fără susținerea fanilor, a subliniat tehnicianul “Șepcilor roșii”. “Sunt fericit că putem să jucăm un asemenea “amical”, împotriva unei echipe renăscute a fanilor timișoreni. Știu ce înseamnă Poli, suporterii de aici și sper să onorăm cu succes acest spectacol sportiv de care trebuie să se bucure, în primul rând, publicul. Și noi, la fel ca Politehnica, trăim datorită suporterilor. Fără ei, astăzi nu am fi existat”, a fost mesajul transmis de Falub.  Antrenorul “alb-violeților”, Bogdan Andone, a felicitat Universitatea pentru parcursul de până acum și a vorbit despre importanța partidei-test de sâmbătă. “Mulțumim Universității Cluj pentru că a acceptat invitația noastră. Pentru noi este cel mai important meci de verificare al iernii, fiind și ultimul. Întâlnim un adversar de calitate și avem ocazia perfectă să vedem unde suntem. O felicităm pe “U” pentru rezultatele pe care le-a obținut în campionat, dar și în Cupa României, acolo unde, cu puțină șansă, ar fi putut să treacă de Dinamo. Dacă “U” ar fi fost acum în liga secundă, s-ar fi clasat între primele cinci echipe”, a adăugat Andone. Vicepreședintele Cosmin Irimieș a prezentat, pe scurt, proiectul demarat la "U" Cluj în vara anului 2016. “Pentru noi e o onoare și o bucurie să răspundem invitației de a juca la Timișoara și felicit gazdele pentru inițiativă și pentru organizare. E o premieră ca meciurile amicale să aibă parte de o asemenea promovare. Noi suntem o asociație sportivă la început de drum, construită pe fundamente foarte clare și, spunem noi, foarte sănătoase, bazate pe implicarea suporterilor, a autorităților locale și a celor șase universități publice din Cluj. E un model nou în România, dar funcțional în statele din Vestul Europei. Suntem la început de drum, dar baza este una extrem de sănătoasă și suntem convinși că va fi una de succes”, a completat Irimieș.  Până mâine, însă, echipa noastră va da piept, astăzi, la ora 15:00, cu Ripensia Timișoara. 
Postat în Stiri De:
"Blugento" Admin
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii