Fără emoții. Arieșul Mihai Viteazu – “U” Cluj 1-6

20 mai 2017 15:00:00
  Sezonul se apropie de final, dar echipa noastră continuă seria victoriilor clare în drumul ei spre Liga a III-a. La Mihai Viteazu, pe cel mai bun gazon întâlnit de “studenți” în deplasările de până acum, Fizeșan a deschis scorul cu un șut plasat de la marginea careului, în minutul 11. Gazdele au replicat prin Luca, însă execuția sa din lovitură liberă a fost necadrată (31), astfel că avantajul nostru a rămas minim. După alte câteva oportunități irosite de Universitatea, Goga a majorat diferența, stabilind, totodată, scorul pauzei, în urma unei elegante acțiuni personale (41). Partea secundă a debutat cu ocazia nou-intratului Chiorean, care a izbit transversala (47), Abrudan trecând și el pe lângă gol (51). Până la urmă, defensiva Arieșului a cedat din nou, iar Lemac a împins balonul în plasă din careul mic și a dus scorul la 3-0. Tabela electronică a cochetei baze sportive din Mihai Viteazu avea să se modifice din nou, la următorul atac al elevilor lui Laurențiu Roșu, când Pop a fost servit cu călcâiul și a finalizat la colțul lung. După numai două minute, Goga a primit un nesperat ajutor din partea portarului Ionele, care a încercat un dribling riscant și inutil în fața sa, iar vârful nostru nu a iertat. Ionescu a înscris și el, în minutul 71, dar reușita sa a fost anulată din cauza unui fault în atac. Apoi, Hordouan a fost aproape să marcheze la debutul în tricoul alb-negru (75), iar Takacs, cu un șut violent, sub transversală, respectiv Chiorean, cu o reluare din apropiere, au stabilit rezultatul final. Pentru “U” Cluj urmează miercuri, la ora 17:00, meciul din semifinalele Cupei României, faza județeană, cu Armenopolis Gherla. ARIEȘUL MIHAI VITEAZU – “U” CLUJ 1-6 (0-2) Au marcat: Fizeșan (11), Goga (41, 66), Lemac (60), Takacs (81), Chiorean (84) / Pop (64) Arieșul: Ionele – Crișan, Florea, Mărginean, Boboia – Buglea, Moldovan, Ignat, Luca – Pop, Varga “U” Cluj: Pop – Budăcan (84, Telcean), Abrudan, Ionescu, Manu – Budin (46, Chiorean), Fizeșan – Takacs, Goga, Hîmpea (71, Hordouan) – Lemac (76, Pintea) Teren: bun Spectatori: 250