Gavra și Ribeiro aduc o victorie mare în lupta pentru primele locuri. ”U” – Dunărea Călărași: 2-1

8 dec. 2020 23:20:23

FC Universitatea Cluj a reușit să pună capăt seriei de trei înfrângeri consecutive în campionat, cu o victorie crucială în cursa pentru primele șase poziții. Elevii lui Costel Enache au câștigat cu 2-1 pe Cluj Arena, împotriva celor de la Dunărea Călărași.

Motivați să se mențină aproape de obiectiv, „studenții” au început hotărât partida și cu un joc solid, care prin acțiunile ofensive a împins echipa oaspete în zona propriului careu. Prima șansă notabilă pentru ”U” a venit în minutul 6. Gavra i-a creat un culoar de demarcare lui Idan Golan, cu o pasă de la mijlocul terenului printre fundașii călărășeni. Decarul alb-negrilor nu a reușit să înscrie, după ce a rămas singur cu portarul Began. Prestația bună și convingătoare a fost întărită cu o nouă șansă uriașă. Peste alte șapte minute, Ștefănescu a centrat din stânga, Gavra a atacat colțul scurt și a deviat mingea, însă aceasta a trecut pe lângă poartă. Autorul centrării, Ștefănescu, a consemnat o nouă șansă, însă execuția acestuia a fost parată de Began.

În minutul 26, Tamaș a lansat o minge din compartimentul defensiv, Ștefănescu a așezat cu capul, iar Gavra a finalizat imparabil cu un voleu de la 20 de metri. Oaspeții au temperat jocul după gol. Înainte de finalul primei părți, Muțiu a avut o intervenție salvatoare la șansa lui Valentin Alexandru.

În startul actului secund, același Idan Golan a fost cel care a consemnat prima ocazie pentru ”U”. Israeleanul a șutat de la 16 metri, goalkepeer-ul advers reușind să scoată mingea în margine. La jumătatea reprizei, Gavra putea reuși dubla, însă finalizarea acestuia nu a fost destul de puternică pentru a-l învinge pe Began. Cu un sfert de oră înainte de final, la o lovitură de colț, mingea l-a lovit în cot pe Luchin, iar centralul Coza a dictat lovitură de la 11 metri. Căpitanul Dunării, Bogdan Șandru, a transformat de la punctul cu var și a restabilit egalitatea. Pe contraatac, în urma unui balon lansat din propriul careu, Golan i-a oferit o pasă lui Ribeiro, aflat la limita offside-ului. Portughezul a accelerat pe lângă fundași și l-a învins elegant pe Began.

Echipa de start a Universității: Muțiu – Luchin, Tamaș, Mureșan, Taub – Negrean, Telcean – Ilieș, Ștefănescu, Golan – Gavra.

Au mai intrat: Ribeiro, Pîrvulescu, Novac, Rus și  Pop.

Rezerve neutilizate: Vâtcă, Barbu, Moraru, Inacio.

La finalul meciului, Costel Enache a declarat: „E bine că am câștigat. Greu, foarte greu, dar să știți că am anticipat un joc foarte greu.  Aș vrea să cred că ne revenim, deși cu logica mea, cu modul meu de a gândi lucrurile, un mod tehnic, sunt perfect conștient că lucrurile se așează doar cu o consecvență, cu o continuitate, cu lucruri pregătite. Fotbalul cere o neapărat o repetiție și din punct de vedere fizic și tactic și mental.

Ar fi foarte ușor să ne adunăm toți, să facem un meci, să câștigăm și să plecăm acasă. Nu cred că lucrurile se pot face așa. Fotbalul reprezintă un proces și asta arată că e nevoie de continuitate. Orice perturbare de planificare, de program, aduce puncte negative în cadrul unei echipe. Noi am avut foarte mult de suferit, cu 24 de jucători în același timp în carantină. Au fost două săptămâni în care ne-am antrenat doar cu șase jucători. Cu două antrenamente am plecat la drum și am reînceput campionatul. Un rezultat negativ la Reșița a adus dezechilibru în cadrul echipei și era normal, deoarece veneam după o perioadă foarte bună. Sper că ne-am revenit, pentru că ne așteaptă peste trei zile un joc foarte greu, la fel de important ca și cel de azi.”

Cu acest rezultat, ”U” avansează până pe locul 10 în clasament. Cu o victorie în restanța de vineri, împotriva Ripensiei Timișoara, echipa noastră poate termina sezonul de toamnă pe pozițiile de play-off.