Gol de trei puncte marcat de Boiciuc. ”U” – Viitorul Pandurii Târgu Jiu: 1-0

21 sept. 2021 12:51:07

FC Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 împotriva celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Unicul gol al partidei ce s-a disputat pe Stadionul „Jean Pădureanu” din Bistrița a fost marcat de Alexandru Boiciuc în minutul 68. Cu acest rezultat, ”U” a urcat pe poziția a patra în clasamentul ligii secunde.

Echipa noastră a pus stăpânire pe joc încă din primele minute, Hofman fiind primul care a încercat o finalizare la poarta celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, însă șutul acestuia a trecut peste poartă. Gorcea s-a remarcat pentru prima dată în minutul 11. Portarul nostru a prins fără probleme o minge deviată de Vulpe. Gorjenii au bifat o nouă șansă în minutul 23. Țegle a executat o lovitură liberă cu pământul, însă Gorcea a avut reflexe bune și a respins mingea în lateral de la rădăcina barei.

„Studenții” au pus, din nou, stăpânire pe joc, bifând câteva șanse importante la poarta lui Eftimie. Haită a finalizat cu un șut pe poartă o acțiune personală în minutul 28. Tescan a reluat bine, cu un șut din afara careului, iar Eftimie a respins în lateral. La o centrare din partea dreaptă, ce a trecut peste apărarea adversă, Boiciuc a șutat pe colț, însă Eftimie s-a opus. Același Boiciuc a trecut pe lângă gol în ultimul minut al primei reprize, vârful nostru fiind aproape de a marca după  ce a rămas singur cu portarul advers.

În a doua parte, meciul a continuat în același scenariu, Haită punând în pericol poarta adversă în câteva situații. Golul a venit în minutul 68. Mitrea a centrat din partea stângă, Hofman reluând dn centrul careului în bară, însă balonul a revenit la Boiciuc, acesta marcând cu o deviere. Blejdea putea majora diferența, însă Eftimie a fost la post.

Echipa de start: Gorcea – Gîț, Gugu (C), Dican, Mitrea - Balgiu, Ribeiro (Blejdea din min. 71) – Hofman, Haită, Tescan (Pîrvulescu din min. 86) – Boiciuc.

Rezerve neutlizate: Micle, Taub, Vomir, Alarcon, Morar, Voinea.

Erik Lincar: „Sunt foarte mulţumit pentru devotamentul jucătorilor, pentru determinarea lor şi dacă am reuşi să jucăm aşa în fiecare etapă, cu siguranţă am reuşi să adunăm mult mai multe puncta.„

Pe U Cluj TV poți vedea ce a declarat antrenorul nostru la finalul victoriei cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Vezi aici ce a declarat Alex Boiciuc după ce a înscris golul de trei puncte cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Cu acest succes, ”U” ajunge pe poziția a patra în clasamentul din Liga 2. Băieții noștri vor juca în deplasare la sfârșitul săptămânii. Dacia Unirea Brăilea vs ”U” se joacă sâmbătă, de la ora 11:00.