Jucăm barajul pentru promovare. Concordia – ”U”: 1-0

16 mai 2022 10:38:24

”U” a încheiat play-off-ul ligii secunde cu o înfrângere la limită la Chiajna, ilfovenii reușind să se impună cu 1-0. Echipa noastră va continua lupta pentru promovare cu un baraj împotriva celor de la Dinamo București.

Gazdele au început jocul în atac, punctând pe tabelă în minutul 12 prin Voicu. ”U” a replicat prin Valentin Alexandru și prin Albert Hofman care au avut două șanse periculoase la poarta lui Aldescu. Vârful Universității a reluat cu capul periculos pe lângă poartă, iar Hofman a șutat din întoarcere de la marginea careului, însă balonul a trecut peste.

Tescan a bifat cea mai mare șansă din partea secundă, acesta scăpând singur cu portarul după o pasă filtrantă venită de la Hofman.

În partida de la Chiajna, Erik Lincar l-a trimis în teren pe Matei Moraru (16 ani), juniorul Universității bifând primele minute la prima echipă în acest sezon.

Echipa de start: Păun – Alarcon ( din min. 56 Pîrvulescu), Ilie, Gugu (cpt.), Dobrescu – Remacle, Filip, Haită (din min. 46 Fernandes), Hofman (din min. 72 M. Moraru) – Ribeiro (din min. 63 Tescan), V. Alexandru (din min. 63 Boiciuc).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Ispas, Balgiu, Vomir.

Luni, de la ora 12:00, va avea loc tragerea la sorți care va stabili programul meciurilor de la baraj.