Legăm victoriile în campionat. ”U” – Chindia 1-0

19 sept. 2022 08:53:38

Mai bine de șapte ani au trecut de la ultima victorie pentru FC Universitatea Cluj în postura de gazdă în primul eșalon al fotbalului românesc, seria întrerupându-se în urma succesului cu 1-0 în fața Chindiei Târgoviște, în jocul de pe stadionul „Gaz Metan” din Mediaș.

Primele oportunități ale meciului au aparținut băieților noștri, asta după ce Simion a încasat un cartonaș galben în minutul 10. Florin Ilie în primă fază (min. 14), după un corner pe care l-a executat Ovidiu Bic, apoi Ely Fernandes în minutul 16 au semnat primele ocazii de gol.

Prima repriză a continuat fără ocazii notabile de poartă, cu excepția unui șut de la distanță pe care l-a expediat Ely și la cabine s-a intrat cu scor nul.

Eugen Neagoe a operat trei modificări la pauză și pe teren și-au făcut loc Ștefan Vlădoiu, Lorand Fulop, respectiv Martin Remacle iar cei schimbați au fost Gabriel Simion, Adrian Bălan și Florin Purece. Chindia a început să preia puțin inițiativa la nivelul posesiei și și-a format două ocazii, în minutele 53 și 58, între acestea apărând șutul lui Haită care a reprezentat prima noastră ocazie (min. 56) din repriza secundă. Ely și-a făcut și el loc pe lista avertizaților, cu galbenul din minutul 55.

Golul, care s-a dovedit și unicul al întâlnirii, a venit în minutul 63, când Vlădoiu a centrat pe jos în 11 metri, de unde Fulop a reluat foarte bine și l-a putut învinge pe Căbuz. Lorand a marcat astfel primul său gol în tricoul Universității Cluj, după ce a debutat în alb-negru cu ocazia deplasării de la Mioveni.

Ultimele ocazii ale partidei au venit de partea Chindiei, însă poarta lui Gorcea a rămas fără gol încasat. De partea noastră un moment notabil l-a reprezentat debutul lui Mamadou Thiam, care i-a luat locul lui Ely în minutul 84.

În cele din urmă scorul a rămas neschimbat, 1-0 și ”U” a bifat al doilea succes la rând în Superligă. După 11 etape, echipa noastră are 10 puncte acumulate și urmează o pauză datorată acțiunilor naționalei României. Următorul meci în campionat o să fie pe 3 octombrie, de la ora 18:00, în deplasarea din fieful lui FC Botoșani.

FC Universitatea Cluj - Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gorcea – Chipciu, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Purece (Remacle, din min. 46), Simion (Vlădoiu, din min. 46), Bic – Haită (Filip, din min. 65), Bălan (Fulop, din min. 46), Ely Fernandes (Thiam, din min. 84).

Rezerve neutilizate: Păun – Hofman, Moraru.

Antrenor: Eugen Neagoe