Liga Elitelor. Dublă victorie în prima etapă din noua ediție de campionat

29 sept. 2020 15:11:28

Juniorii U17 și U19 au avut parte de un start pefect în Liga Elitelor, reușind să se impună cu 2-0 și respectiv 3-0 în fața celor de la Academia de Fotbal „Gică Popescu”.

FC Universitatea Cluj U19 – Academia de Fotbal „Gică Popescu” U19: 3-0

Elevii conduși de Călin Sălăgean și de David Stan au deschis scorul după numeroase ocazii prin Vlad Moraru, cu un șut de la 20 de metri la vinclu și au intrat la cabine cu 1-0. După pauză, în urma unui joc ofensiv constant, ”U”  și-a mărit avantajul pe tabelă. Antonio Marcu a finalizat o acțiune personală cu un șut plasat, lângă bară. Răzvan Pașcalău și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după ce a reușit un gol cu capul la o lovitură de colț, consemnând și scorul final al jocului, 3-0 pentru ”U”.

Echipa de start: Bledea, Ilieș, Pașcalău, Pop, Neacșu, Scocîlcă, Hofman, Văsălie, Clicoș, Moraru, Kolbasz

Rezerve: Menyhart, Uțiu, Szabo, Matei, Matioc, Marcu, Deac, Pop, Podea

FC Universitatea Cluj U17 – Academia de Fotbal „Gică Popescu” U17: 2-0

La U17, copiii antrenați de Daniel Sima și Gigi Vînău au reușit să se impună cu 2-0, marcând câte un gol în fiecare repriză. Raul Nistor a deschis scorul, iar Tudor Neamțiu a consemnat rezultatul final.

Echipa de start: Țăranu, Fălcușan, Bălan, Oargă, Rațiu, Felecan, Todoran, Măcinică, Nistor, Neamțiu, Ferenți

Rezerve: Menyhart, Pop, Mureșan, Nistor, Bumbu, Molnar, Resteșan, Lakotos, Fodorean