Mergem pentru al doilea an consecutiv în semifinalele Cupei României. Votează #OmulMeciului

4 apr. 2024 12:36:23

FC Universitatea Cluj va juca în a 12-a semifinală de Cupa României din istorie, după ce a trecut cu 1-0 de FC Hermannstadt în sferturi. Unicul gol de pe Cluj Arena a fost marcat de Federico Anselmo, în minutele suplimentare.

Formațiile au început prudent partida, având în vedere miza și ocaziile de poartă au lipsit. Prima încercare notabilă spre una dintre porți a venit în minutul 24, când Alex Chipciu a trimis un șut puternic alături.

Dan Nistor a lovit ulterior bara (min. 33), iar Gabriel Simion și-a încercat norocul de la distanță, dar fără succes. Sibienii au ajuns și ei la o lovitură în bară spre finalul reprizei, prin încercarea cu capul din partea lui Bejan.

După 0-0 la pauză, cei doi antrenori au modificat treptat liniile și Ioan Ovidiu Sabău a încercat să ofere un suflu nou în atac prin schimbările efectuate. Deschiderea scorului ar fi putut să vină în minutul 74, când Anselmo a ajuns cu o fracțiune de secundă mai târziu la centrarea perfectă a lui Chipciu.

Atacantul sud-american a avut o nouă oportunitate importantă în minutul 90, iar ulterior s-a revanșat în al treilea minut suplimentar, când a reușit să trimită mingea în poartă după ce Căbuz a respins inițial lovitura de cap a lui Vali Gheorghe.

Primul gol al lui Anselmo la ”U” a decis sfertul de finală și echipa noastră avansează pentru al doilea an consecutiv în careul de ași al Cupei României. Adversară mai departe ne va fi CS Universitatea Craiova sau Otelul Galați.

FC Universitatea Cluj - FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Oancea (Gheorghe, din min. 64), Pițian, Thalisson, Roger - Bic, Simion (Roguljic, din min. 46), Nistor - Chipciu, Popa (Anselmo, din min. 64), Rus (Silaghi, din min. 64)

Rezerve neutilizate: Gorcea - Mitrea, Techereș, Doukoure, Fossati, Tescan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău