Ne întoarcem cu toate punctele de la Timișoara. ACS Poli – “U” 0-3

5 mai 2019 15:00:00
Echipa noastră continuă lupta pentru promovare după victoria obținută duminică în fieful formației ACS Poli. “Suntem conștienți că nu ne mai permitem pași greșiți, așa că mergem la Timișoara să câștigăm!”, a fost mesajul jucătorilor “Șepcilor roșii” înaintea deplasării în Banat. Iar “studenții” au trecut primul “examen” din seria celor șase rămase de disputat până la finalul sezonului. Încurajați de o puternică galerie sosită de la Cluj, care a asigurat fondul sonor pe toată durata partidei, Gavra a avut prima ocazie pe “Electrica”, dar a trimis balonul puțin pe lângă bara din dreapta lui Moldovan (5). Revenit în primul “11” al Universității, Axente avea să deschidă scorul din penalty (19), însă ai noștri au tremurat serios în a doua parte a reprizei, la replicile lui Paramatti (30) și Calugher (42). Repriza secundă a debutat cu ratarea aceluiași Axente, care a tras din întoarcere în plasa laterală după o incursiune în viteză a lui Pîrvulescu (55), în vreme ce ultimul l-a luat la țintă pe Moldovan cu un șut în forță (57). Până la urmă, tabela s-a modificat din nou, de această dată grație lui Abrudan, fundașul nostru central majorând diferența cu o execuție din preajma careului mic (59). La debutul în tricoul lui “U”, Chitoșcă a oferit un “assist” pentru Gavra, cel care a stabilit rezultatul final și s-a reinstalat pe prima poziție în clasamentul golgheterilor ligii secunde, cu 21 de reușite. În prelungiri, gazdele au rămas în zece oameni după ce Buzan a văzut al doilea cartonaș galben din cauza unui atac neglijent la Hordouan. Cu această victorie, “studenții” au strâns 69 de puncte și așteaptă duelul cu “Bătrâna Doamnă” din Arad, UTA, programat peste exact o săptămână, pe Cluj Arena (ora 14:00). Biletele sunt disponibile online, dar le puteți achiziționa și din locațiile deja tradiționale: standul nostru din Iulius Mall, BTarena și Cluj Arena (în ziua meciului). “U”: Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoș, Berci – Hațiegan (78, Hordouan), Greu, Giurgiu, Pîrvulescu (61, Chitoșcă) – Axente (60, M. Coman), Gavra   Octavian Abrudan: “100 a fost penalty!” După meci, fundașul central Octavian Abrudan a explicat, pentru fcuniversitateacluj.ro, faza care a dus la dictarea loviturii de pedeapsă din care “U” a deschis scorul în minutul 19.  “Lumea trebuie să încerce mă urmărească atentă pe reluări, pentru că Paramatti era cu mine în marcaj. Eu m-am descotorosit de el, dar m-a tras de tricou, mi-a întins tricoul. În plus, dacă ar fi fost amplasată o cameră de filmat în spatele porții, în zonă centrală, s-ar fi văzut mult mai clar momentul respectiv. Din unghiurile laterale, din care s-au difuzat reluările, a fost, într-adevăr, mai dificil de reperat contactul pentru cei aflați în fața televizoarelor. I-am spus arbitrului să fie împăcat pentru că a luat decizia corectă. A văzut toată lumea că a reacționat imediat, era aproape de fază, a fost atent și a dictat lovitură de pedeapsă fără să stea pe gânduri. 100% a fost penalty!”, ne-a declarat Tavi.  “Am văzut că se vorbeşte pe seama penalty-ului. Din reluare nu se poate observa, dar Abrudan a fost tras de tricou de către Paramatti. Greşeala arbitrului este că a încurcat numerele şi i-a acordat cartonaş galben lui Bădăuţă, dar penalty a fost. L-am întrebat pe Abrudan după meci şi mi-a confirmat: “Era să-mi rupă tricoul, vă dau cuvântul meu!”. Ce rost avea să mă mintă după meci?”, a reacționat și managerul sportiv al “Șepcilor roșii”, Ioan Ovidiu Sabău, potrivit Prosport.