Ne întoarcem cu un punct de la Sibiu. Votează #OmulMeciului

Ne întoarcem cu un punct de la Sibiu. Votează #OmulMeciului

8 apr. 2024 13:02:11

„Studenții” au remizat, 1-1, pe terenul celor de la Hermannstadt și au ajuns la a noua etapă consecutivă de Superliga fără înfrângere. Daniel Popa a egalat pentru echipa noastră la ultima fază a meciului cu un șut de excepție, după ce Stoica a deschis scorul pentru gazde în minutul 31.

Sprijniți de un număr mare de suporteri veniți de la Cluj, băieții antrenați de Ioan Ovidiu Sabău au preluat inițiativa jocului încă din start. Prima ocazie de gol a venit în minutul 27, însă Roguljic a șutat pe centrul porții și Căbuz a reținut.

Gazdele au deschis scorul după jumătate de oră de joc prin Stoica. Gertmonas și Bic nu s-au sincronizat la o pasă, iar mingea a fost interceptată de Mino Sota, într-un final Stoica învingându-l pe Gertmonas din a doua încercare.

„Alb-negrii” nu au acuzat golul primit și au încercat revenirea pe tabelă imediat după încasarea golului. Roguljic a interceptat foarte bine mingea la o degajare greșită și a trimis în bara din dreapta lui Căbuz.

Prima repriză s-a încheiat cu o incursiune în centru a căpitanului nostru Alex Chipciu, care a trimis puțin pe lângă poartă.

După o primă șansă a sibienilor în startul reprizei secunde, băieții noștri au replicat în minutul 53. Silaghi a centrat în forță în careu, iar Găman a deviat mingea în bara transversală.

Au urmat încă două ocazii mari în două minute bifate de Dan Nistor și Vali Gheorghe în minutele 61 și 63.

Pe un fond sonor dominat de imnul „Slavă ție, studenție!”, Daniel Popa a declanșat un val de bucurie în sectorul ocupat de fanii Universității, atacantul nostru egalând în minutul 97 cu o execuție de pus în ramă.

Pentru echipa noastră urmează un meci pe Cluj Arena împotriva celor de la Petrolul Ploiești. Partida va avea loc sâmbătă, de la ora 21:30. În acest moment, ”U” se află pe poziția a doua în clasamentul play-out-ul-ui din Superliga cu 26 de puncte, unul mai puțin decât UTA Arad.

Echipa de start:

Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu (C) (Gheorghe din min. 60) – Silaghi (Chinteș din min. 60), Simion (Anselmo din min. 71), Bic (Doukoure din min. 60), Roger – Nistor, Roguljic (Popa din min. 46).

Rezerve neutilizate:

Gorcea, Mitrea, Pițian, Tescan, Fossati, Ilie

Postat în Fotbal Evenimente Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii