O nouă victorie în Ghencea. CSA Steaua – ”U”: 0-2

4 mai 2022 20:52:01

FC Universitatea Cluj s-a impus în fața steliștilor cu scorul 2-0 în deplasarea pe Ghencea. Trupa antrenată de Erik Lincar a ajuns la a 3-a victorie consecutivă în fața roș-albaștrilor în actualul sezon.

În minutul 2 al partidei Popa centreză balonul în careu, Chipirliu reia balonul din 7 metri dintr-o poziție incomodă și trimite pe lângă bară. În minutul 3 balonul este centrat ăn careul advers, mingea ajunge la Ely Fernandes care reia din volul din 10 metri, dar Iancu reușește să respingă în față și balonul este degajat.

În minutul 19, Paul Pîrvulescu trimite balonul în careu din lovitură liberă, Gugu reia cu capul, dar mingea iese peste poarta adversă. În minutul 24 Roberto Alarcon este trimis în teren de Erik Lincar în locul lui Roberto Romeo, care nu mai poate continua meciul.

În minutul 36, Gorcea degajează mingea, balonul trece de Beța și Boiciuc, Walace încearcă să respingă, dar Ely Fernandes interceptează înaintea fundașului și înscrie fiind singur cu portarul. În minutul 41 Chipirliu înscrie pentru gazde, dar golul este anulat, fiindcă primise balonul de la Emilian Pacionel, care se afla în poziție de offside.

La pauză tabela indică în continuare 1-0 pentru Universitatea. În minutul 51 Emilian Pacionel scapă din marcajul lui Roberto Alarcon, plonjează după o minge centrată în careu, reia din 6 metri, dar trimite pe lângă bară. În minutul 60 balonul ajunge la Balgiu, acesta șutează din afara carului, dar mingea este deviată de Zaharia în corner.

În minutul 67,  părăsește terenul Florian Haită și intră în locul său Martin Remacle. În minutul 82 Paul Pîrvulescu trimite balonul în careu din corner, Florin Ilie este nemarcat, reia cu latul din 7 metri și înscrie. În minutul 83 Roberto Alarcon vede cartonașul galben, la fel și Valentin Bărbulescu. Bărbulescu este la al doilea cartonaș galben și este eliminat din teren.

Triplă schimbare la ”U” Cluj. Ies Roberto Alarcon, Marius Ciobanu și Cristian Balgiu și intră Mihai Dobrescu, Albert Hofman și Ioan Filip. În minutul 88 Walace intervine acrobatic și respinge cu piciorul de la nivelul capului lui Ely Fernandes, pe care îl și lovește în cap. Brazilianul pică prost, cu fața de gazon și își pierde cunoștința pentru moment. Jucătorii cheamă ajutorul medicilor. Intervine și ambulanța.

Fluierul de final de meci aduce victoria „studenților”, a 3-a contra Stelei în sezonul curent și ”U” revine pe a 2-a poziție în clasament. În etapa următoare ”U” Cluj on întâlnește pe Hermanstadt pe teren propriu pe 10 mai.

Echipa de start: Gorcea – Romeo (Alarcon 24′, Dobrescu 85′), Fl. Ilie, Gugu (cpt.), P. Pîrvulescu – Balgiu (I. Filip 85′), Romario Pires – M. Ciobanu (Hofman 85′), Haită (Remacle 67′), Ely Fernandes – Boiciuc

Rezerve neutilizate: Păun – Vomir, Tescan, Val. Alexandru

Antrenor: Erik Lincar