Oaspeții obțin toate punctele după un meci întins pe două zile: ”U” - Poli Iași 0-2

4 sept. 2023 15:39:02

FC Universitatea Cluj nu a reușit să obțină prima victorie acasă în această ediție de campionat, după 0-2 cu Politehnica Iași. Moldovenii s-au impus la capătul unui meci întins pe două zile, din cauza condițiilor meteo de duminică.

Jucătorii noștri au dus bine lupta la mijlocul terenului într-o primă jumătate a reprizei în care accentul a fost mai mult pe posesie de ambele tabere și prea puțin pe ocazii periculoase. Chipciu a semnat prima oportunitate de gol în minutul 30, iar la două minute distanță Nistor l-a pus la încercare pe Ailenei. Primul mitan s-a încheiat cu o ultimă șansă a lui Daniel Popa și cu o schimbare în tabăra noastră, Chipciu resimțindu-se.

Partea secundă a adus condiții impracticabile de joc și partida a fost oprită în minutul 54, pentru ca apoi să fie reluată a doua zi. Luni, partida a continuat cu un gol rapid venit din partea moldovenilor după o greșeală mare comisă de Miron. Nistor a încercat apoi poarta dintr-o lovitură liberă în minutul 61, dar balonul a fost șutat în plasa laterală.

Vali Gheorghe și-a făcut debutul pentru ”U” și a semnat o ocazie de gol în minutul 77, dar șutul său din interiorul careului a fost prins de Ailenei. Perioada rămasă până la final a adus noi oportunități pentru Poli Iași și Roman a reușit dubla în prelungirile partidei, pentru 0-2, scor cu care s-a încheiat confruntarea.

După pauza internațională, echipa noastră va juca în deplasare, la Arad, pe terenul celor de la UTA.

FC Universitatea Cluj - Politehnica Iași 0-2 (0-0)

Echipa de start: Gorcea - Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu - Bic, Nistor, Chipciu (Calcan, din min. 39, Gheorghe, din min. 72) - Stoica, Popa, Popadiuc (Tescan, din min. 85).

Rezerve neutilizate: Iliev - Pițian, Chinteș, Perianu, Hofman, Simion.

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău