Obținem a doua victorie în play-out-ul Superligii

25 apr. 2024 14:08:00

”U” a câștigat cu 1-0 în fața Politehnicii Iași, în cadrul ultimei etape intermediare a sezonului. Golul lui Daniel Popa ne-a adus al doilea succes în play-out.

Partida din etapa a șasea a play-out-ului a venit într-un moment în care echipa noastră nu traversa cea mai bună perioadă și era fără victorie în campionat de peste o lună. Cea mai importantă ocazie din prima parte a venit în minutul 28, când portarul moldovenilor a respins încercarea lui Roger, iar apoi Silaghi și Roguljic nu au reușit să finalizeze.

Revenirea de la vestiare a adus un alt ritm în tabăra noastră și acțiunile la poarta lui Lung au început să se înmulțească. Mai întâi Thalisson (min. 48) l-a pus la încercare pe goalkeeper-ul lui Poli Iași, iar cinci minute mai târziu Popa a înscris, reușita fiind validată din camera VAR după mai multe momente de așteptare.

O nouă intervenție a VAR-ului a fost necesară în minutul 60, când golul lui Thalisson a fost anulat. Ieșenii au răspuns cu câteva atacuri, însă nu i-au dat emoții lui Gertmonas și chiar au fost iertați de o eliminare, cartonașul roșu primit de Samayoa fiind anulat după o nouă intervenție din camera VAR.

Victoria cu 1-0 o duce pe ”U” pe poziția a doua în play-out, cu 29 de puncte. Următorul meci din campionat va avea loc sâmbătă (27 aprilie), la Craiova, de la ora 17:30 împotriva celor de la FC U 1948.

FC Universitatea Cluj - Politehnica Iași 1-0 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu (Pițian, din min. 90+2) - Silaghi (Chinteș, din min. 70), Simion, Bic, Roger (Gheorghe, din min. 86) - Roguljic (Doukoure, din min. 86), Popa (Anselmo, din min. 90+2).

Rezerve neutilizate: Gorcea, Chirilă - Techereș, Peteleu, Pănoiu, Tescan, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău