Pas greșit în fața Rapidului

24 iul. 2023 12:01:46

”U” a suferit prima înfrângere în noul sezon al Superligii, la scor de neprezentare (0-3) în derby-ul cu Rapid București. Partida de la Mediaș a marcat întâiul joc considerat pe teren propriu pentru „studenți”.

Prima ocazie din partea echipei noastre a venit în minutul 8, când șutul lui Vătăjelu a fost deviat în corner și din faza fixă rezultată Chipciu a trimis ca capul pe lângă poarta lui Moldovan. Peste 7 minute, din centrarea lui Chipciu a rezultat o nouă lovitură de la colț și în urma combinației dintre Bic și Nistor, cel din urmă nu a nimerit cadrul porții.

Cea de-a treia fază fixă, de data aceasta o lovitură liberă, a rezultat într-un șut în plasa laterală din partea lui Vătăjelu (min. 20). Rapidiștii au ajuns în unele rânduri în apropierea careului nostru, dar fie apărarea, fie Gorcea au dat mereu siguranța necesară, Papeau fiind la câțiva metri de poartă în urma unei lovituri libere executate deasupra buturilor lui Gorcea, după care Chipciu a trimis un șut plasat în brațele lui Moldovan (min. 32).

Formația din Capitală a devenit mai activă în ofensivă după trecerea primei jumătăți de oră și Dugandzic a deschis scorul nu cu mult timp înaintea pauzei, iar la vestiare s-a intrat cu 0-1.

Gorcea a salvat-o pe ”U” de la primirea unui nou gol în minutul 51, când a ieșit excelent și l-a oprit pe Cîrjan, iar peste câteva zeci de secunde Funsho a semnat o nouă oportunitate pentru rapidiști. O lovitură liberă din minutul 62 pentru formația alb-vișinie a adus golul de 0-2, după ce Vătăjelu a trimis nefericit în propria poartă.

Minutul 68 a adus o serie de ocazii importante pentru „studenți”, prin Chipciu și Filip, dar fără să se materializeze în vreo schimbare pe tabelă. Golul a venit din nou din partea Rapidului, în minutul 72, după ce Papeau a profitat de o respingere slabă în careu din partea noastră și s-a făcut 0-3, faza fiind analizată mai mult timp în camera VAR.

După câteva șanse palide de ambele părți în următoarele minute, Andi Gorcea a salvat în corner o execuție a vizitatorilor (min. 85), iar Mitrea a încercat în ultimul minut regulamentar direct poarta dintr-o lovitură liberă. Întâlnirea de la Mediaș s-a încheiat cu 0-3 și ”U” rămâne cu un punct obținut în primele două runde.

Etapa a treia ne duce la Craiova, pe terenul celor de la FCU 1948. Partida va avea loc vineri, 28 iulie, de la ora 18:30.

FC Universitatea Cluj - Rapid București 0-3 (0-1)

Echipa de start: Gorcea - Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu (Calcan, din min. 66) - Bic (Filip, din min. 66), Bordeianu - Chipciu, Nistor, Stoica (Hofman, din min. 88) - Popadiuc (Popa, din min. 46).

Rezerve neutilizate: Chirilă - Oancea, Pițian, Perianu, Tescan.

Antrenor: Anton Petrea