Pas greșit în ultimul amical din Antalya. ”U” – FC Fredericia: 2-3

9 feb. 2022 22:03:28

FC Universitatea Cluj a încheiat seria amicalelor din Antalya cu un insucces. „Studenții” au condus cu 2-0 la pauză în testul cu FC Fredericia, însă danezii au revenit și s-au impus cu 3-2.

Erik Lincar a început duelul de astăzi cu următoarea formulă: Gorcea – Alarcon, Gugu, Ilie, Mitrea – Neacșu, Balgiu, Ribeiro – Tescan, Boiciuc, Fernandes.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul cinci. Ribeiro a finalizat cu un șut pe centrul porții o acțiune în care „studenții” au legat o serie rapidă de pase. Danezii au replicat peste alte cinci minute, Gorcea intervenind bine la un șut de la 10 metri. În minutul 22, Ely Fernandes i-a așezat balonul lui Boiciuc, mingea trimisă puternic a lovit bara transversală și a ajuns la Tescan, care a reluat în plasă pentru 1-0.

După 25 de minute de joc, Romario Pires a intrat în locul lui Iustin Neacșu.

Ely Fernandes a bifat și următoarea șansă a Universității. Extrema a câștigat duelul cu fundașu advers și a interceptat primul balonul centrat de Alarcon, însă finalizarea sa a trecut pe lângă poartă. Ribeiro și-a mai încercat odată norocul în minutul 30, însă șutul său a trecut peste.

Cu două minute înainte de pauză, Ely Fernandes a obținut o lovitură liberă de la 20 de metri. Tescan și-a asumat execuția și a înscris cu un șut superb la vinclu, fără șansă pentru goalkeeper-ul advers.

Echipa Universității la începutul reprizei secunde: Păun – Alarcon, Gugu, Ilie, P. Pîrvulescu – Pires, Remacle, Haită – Hofman, Boiciuc.

Ely Fernandes a consemnat prima șansă a reprizei secunde. Jucătorul sosit în această iarnă la ”U” a tras un șut puternic din lateral, balonul fiind respins în corner de portarul danez.

Haită putea majora avantajul în minutul 58. Decarul nostru a tras din stânga la colțul scurt, portarul parând mingea care a căzut pe bară și s-a dus în corner.

FC Fredericia a redus din diferență în minutul 66, după o pătrundere pe partea stângă și un șut din afara careului mic. Danezii au înscris încă două goluri în minutul 68 și în minutul 71 din penalty.

Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Tudor Vomir și Vlad Moraru.