Pas greșit împotriva Petrolului

Pas greșit împotriva Petrolului

13 apr. 2024 23:40:37

Seria meciurilor consecutive fără înfrângere a Universității Cluj s-a oprit la 10 partide, după ce „studenții” au cedat cu 1-2 pe Cluj Arena în fața Petrolului.

”U” a preluat inițiativa încă din primele minute și a stat mai bine la capitolul posesie, pentru ca prima ocazie să vină în minutul 8, prin Daniel Popa. La puțin timp, Simion și-a încercat norocul dar a trimis pe lângă stâlpul porții adverse (min. 12).

Ulterior, a urmat un joc mai mult bazat pe partea fizică și cu dueluri reușite cel mult la jumătatea terenului. Roguljic și Rus au ajuns aproape de poarta apărată de Zima în minutul 36, dar n-au fost preciși și la pauză s-a intrat cu scor alb.

Ritmul a crescut în debutul reprizei și elevii lui Ioan Ovidiu Sabău s-au apropiat într-o manieră tot mai periculoasă de buturile apărate de portarul Petrolului. Mai întâi Popa a avut o șansă în minutul 54, după care Nistor a salvat o minge pe linia de fund și a centrat, iar Rus a reușit să-i paseze lui Roguljic, croatul fiind precis de data aceasta pentru 1-0.

Petrolul a revenit în joc imediat după golul nostru. Mai întâi Irobiso a egalat în minutul 62, iar peste câteva zeci de secunde echipa noastră a încasat un nou gol, de data aceasta pe contraatac, din partea lui Jyry.

Același Roguljic a încercat să ofere replica, dar șutul său a scuturat puternic transversala (min. 67). Ultima parte a jocului a consemnat încercările echipei noastre de a egala, însă nicio acțiune nu a adus vreo reușită pe tabelă și am cedat cu 1-2. Seria de 10 meciuri la rând fără înfrângere în competițiile interne s-a încheiat odată cu această partidă.

”U” a rămas la 26 de puncte, pe poziția a patra în ierarhia play-out-ului. Următoarele meciuri ale echipei noastre vor avea loc la Galați, mai întâi în Cupă (18 aprilie, ora 20:30), apoi în Superligă (21 aprilie, ora 16:00).

FC Universitatea Cluj - Petrolul Ploiești 1-2 (0-0)

Echipa de start: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Roger - Rus, Simion (Silaghi, din min. 79), Bic - Roguljic (Gheorghe, din min. 68), Nistor - Popa (Anselmo, din min. 68)

Rezerve neutilizate: Gorcea - Chinteș, Techereș, Peteleu, Doukoure, Fossati, Tescan

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Postat în Fotbal Liga 1 Stiri Homepage Posts De:
Costi Solovastru
Distribuie:

Acest site web utilizează Cookie-uri

Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de social media și pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, împărtășim informații despre utilizarea site-ului nostru cu partenerii noștri de socializare, publicitate și analiză, care îl pot combina cu alte informații pe care le-ați furnizat-o sau pe care le-au colectat din utilizarea serviciilor lor. Sunteți de acord cu cookie-urile noastre dacă continuați să utilizați site-ul nostru web.

Mai multe detalii