Pierdem la revenirea pe Cluj Arena. ”U” – Sepsi 0-1

22 aug. 2022 22:29:27

FC Universitatea Cluj a cedat cu 0-1 în primul meci de la revenirea pe Cluj Arena pentru un meci de SuperLigă, în disputa cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Unica reușită a partidei din etapa a 6-a a venit în repriza secundă.

Prima fază mai serioasă a venit în minutul 10, cu șutului lui Ioan Filip de la distanță, dar peste poartă. Inițiativa a fost tot de partea noastră, cu Filip în rol de pasator pentru Bălan (min. 20), care a trans însă cu piciorul stâng pe lângă poartă.

Meciul a fost întrerupt apoi timp de 10 minute, perioadă în care formațiile au mers la vestiare, iar după reluare tot Filip a ajuns la o centrare din corner, însă lovitura lui de cap (min. 34) n-a pus probleme oaspeților.

Ultima parte a reprizei a adus o ocazie pentru Alex Chipciu (min. 38) un galben pentru Paul Pîrvulescu (min.42), pentru ca înaintea pauzei Roberto Romeo să centreze excelent, dar reluarea lui Adrian Bălan cu capul a trecut pe lângă poarta lui Niczuly.

Prima modificare s-a făcut în startul părții secunde, când Boiciuc i-a luat locul lui Ely Fernandes și completa atacul Universității. Totuși, vizitatorii aveau să marcheze în minutul 53, profitând de o eroare în defensiva noastră și Rondon făcea 0-1.

O dublă schimbare a urmat după o oră de joc, Bic și Pîrvulescu părăsind terenul, în locul lor fiind introduși Remacle și Briceag (min. 64). Boiciuc a semnat următoarea oportunitate serioasă pentru ”U”, în minutul 74, driblând un adversar din preluar, însă șutul său l-a nimerit pe Niczuly.

Ultimele schimbări au venit în minutul 78, când Chipciu și Filip au ieșit de pe teren, fiind înlocuiți cu Hlistei și Haită. Sepsi a beneficiat de oportunitățile mai clare în ultimele minute, iar Bălăn a avut o ultimă fază prin care putea egala, însă în cele din urmă s-a încheiat cu victoria formației alb-roșii, 0-1.

Următorul meci va avea loc vineri, 26 august, pe terenul lui FC Voluntari de la ora 18:45.

FC Universitatea Cluj Sepsi OSK 0-1 (0-0)

Echipa de start: Gorcea – Romeo, Fl. Ilie, Ispas, Pîrvulescu (Briceag, din min. 64) – Bic (Remacle, din min. 64), Pires, Filip (Haită, din min. 78) – Chipciu (Hlistei, din min. 78), Bălan, Ely Fernandes (Boiciuc, din min. 46).

Rezerve neutilizate: Păun – Baravykas, Pițian, Purece

Antrenor: Erik Lincar