Ploaie de goluri și o nouă victorie. FC Viitorul “Mihai Georgescu” – “U” Cluj 0-8

12 oct. 2016 15:00:00
  Pe o ploaie măruntă și rece, Universitatea Cluj a înscris astăzi de opt ori în poarta celor de la FC Viitorul Mihai Georgescu. “Studenții” au bifat cea de-a șasea victorie în campionat, acolo unde sunt invincibili. În ciuda terenului dificil, îmbibat cu apă, elevii lui Marius Popescu au deschis scorul repede, prin Lemac, cel care a înscris din apropiere, în urma unei pase venite din banda dreaptă (2). Tot el a stat la baza următorului gol, după ce a pătruns în forță și a încercat un șut, însă Oltean, jucătorul Viitorului, a deviat balonul în poartă (21). Ai noștri au dominat repriza, dar următorea reușită a venit abia cu un minut înaintea pauzei și a purtat semnătura lui Goga. Ploaia s-a întețit în partea a doua, însă “Șepcile Roșii” au continuat spectacolul, marcând de alte cinci ori. Mai întâi Moșuți a făcut 4-0, cu o execuție norocoasă de la distanță, după o uriașă gafă a portarului Angeru, care a scăpat mingea în plasă (66). El a fost urmat de același Lemac (73), Hațiegan a înscris și el, două minute mai târziu, fiind imitat de nou-intratul Pintea (81). Ultimul atac purtat de “U” Cluj a echivalat cu ultimul gol al întâlnirii, Goga trecându-și în cont “dubla”. Universitatea a acumulat, astfel, 19 puncte, rămâne pe primul loc în clasament, iar miercurea viitoare va primi vizita celor de la F.C Ardealul Cluj. Partida este programată la ora 16:00, pe Cluj Arena. FC VIITORUL “MIHAI GEORGESCU” – “U” CLUJ 0-8 Au marcat: Lemac (2, 73), Oltean (autogol, 21), Goga (44, 89), Moșuți (66), Hațiegan (75), Pintea (81). Stadion: CMC; Spectatori: 500 FC Viitorul: Angeru – Felecan, Rotar, Oltean, Cherecheș, Păun, Bedelean, Budean, Tiseliță, Georgiu, Jurcă Antrenor: Laurențiu Văidean “U” Cluj: Pop – Fizeșan (76, Morar), Cîndea, Irimie, Manu – Giurgiu (C), Fodor (60, Kilin) – Lemac, Goga, Moșuți (70, Pașca) – Hațiegan (76, Pintea) Antrenor: Marius Popescu FOTO: Noemi Adrienn